Öne Çıkanlar dizi PAZAR GÜNÜ DANANIN KUYRUĞU KOPUYOR TÜRKİYE ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR KOMUTANLARDAN ZİYARET ÜNİVERSİTE SOKAĞINDA GÜLLER AÇTI

Bu haber kez okundu.

SANKO PARK’TA RESİM ŞÖLENİ
 Resim, ebru, fotoğraf ve ebru sergilerine ev sahipliği yapan ve il dışından gelen sanatçıların da takdir duygularını dile getirdikleri Sanko Sanat Galerisi, bu yılki sergiprogramını,modern resmin en büyük öncülerinden ‘’dahi ressam’’ Salvador Dali’nin ‘’Zodyak’’ adlı sergisiyle açıyor.

Yatırımları ile üretime, ihracata ve istihdama, sanata ve sanatçıya destekleri ile de kültürel etkinliklere destek olan Sanko Holding’in sponsorluğunda gerçekleştirilecek ‘’Zodyak’’ sergisi, yarın (20 Eylül, Cuma) saat 18.30’da, Sanko Park Alışveriş Merkezi üçüncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılacak.

ESERLER

Sergide, 20. yüzyıl resminin öncü isimleri arasında yer alan SalvadorDali’nin taş baskı eserinden oluşan ‘’Zodyak Serisi’’ ve farklı dönemlerine ait olan orijinal litografik baskı olmak üzere toplam 30 orijinal özgün baskısı, Gaziantep başta olmak üzere bölgedeki sanatseverlerle buluşturulacak.

Küratörlüklerini Fahri Özdemir ve İbrahim Karaoğlu’nun gerçekleştireceği sergi,Sanko Sanat Galerisi’nde10 Ekim’e kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SALVADOR DALİ

Salvador Dali, 11 Mayıs 1904’te, İspanya’nınFigueres kentinde doğdu.İlk sergisini 1918’de Figueres’teki BelediyeTiyatrosu’nda açtı. 1921 yılının Şubat ayındahayatını kaybeden annesinin ölümü hakkında “Hayatımdaaldığım en büyük darbeydi. Ona tapardım…Ruhumun kaçınılmaz kusurlarını görünmezkılabilmesine hep güvendiğim bir varlığınkaybını kabullenemiyordum.” diye yazacaktı.

Annesini kaybettikten sonra Madrid’e taşınanDali, 1922 yılının Ekim ayında San FernandoGüzel Sanatlar Akademisi’ne kabuledildi. Akademiye kabulünden bir yıl sonraöğretmenlerini eleştirmek ve akademininhuzurunu bozmaktan dolayı bir yıl uzaklaştırmaaldı. 1925’te okula geri dönen Dali,Barcelona’da ilk kişisel sergisini açtı. Resimlerieleştirmenler tarafından ilgi ve şaşkınlıklakarşılandı.

Dali, 23 Ocak 1989’da kalp yetmezliğindenöldü ve vasiyeti üzerine Figueres’te kendi adınıtaşıyan müzenin mahzenine gömüldü.Mal varlığını ve yapıtlarınıİspanya’yabıraktı.Ressamlığının yanı sıra heykel, fotoğraf ve sinemaya olan merakıyla da bilinen Salvador Dali, fizik, astroloji ve tıpla da yakından ilgilenmiş. “Zodyak Serisi” içinde yer alan eserleri, onun astroloji merakının ürünleri olarak tanımlanıyor.

Bir yandan atom taneciklerini incelemek için fizikçileri yakın takibe alan sanatçı, 23 yıl boyunca da DNA molekülünün yapısını incelemiş. Ayrıca tüm sürrealistler gibi o da bilinçaltının dışa vurumuyla ilgilenmiş ve Freud’un bilinçdışı kavramına yaklaşımından epeyce etkilenmiş. İşte tüm bunlar onun sanatına yön vermiş ve ortaya koyduğu eserlerin konusunu belirlemiştir.

Sürrealist ressam olarak da bilinen Dali’nin eserlerini görüp de büyülenmemek mümkün değil. Onun meteforlar evreni hayal gücünün sınırlarını zorlamakla kalmıyor, izleyenlerin algı biçimini de etkiliyor. Onda, çılgın bir düşgücü ile algı biçimini resme dökebilme dehası bir araya gelmiş.

Hayatı boyunca 1500’den fazla resim yapan Salvador Dali’nin eserleri, bugün büyük çoğunluğu Figueres’teki Dali Tiyatro ve Müzesi’nde sergileniyor. Ayrıca Florida’nın St. Petersburg kentindeki Salvador Dali Müzesi, Madrid’deki Reina Sofia Müzesi ve Los Angeles’taki Salvador Dali Galerisi de sanatçının diğer eserlerini barındırıyor.

MİRO’NUN DA ESERLERİ SERGİLENECEK

Sanko Holding bu yıl, Türk ve dünya resim sanatına damgasını vurmuş birçok ünlü sanatçının eserlerini Gaziantep’e getirecek.

Dali’den sonra gelecek bir başka büyük sergi ise en az Salvador Dali gibi dünya resim sanatına yön vermiş JaonMiro’nun eserlerinden oluşuyor.

Serginin bir başka önemli yanı da Dali’nin yanı sıra, başka bir dünya devinin ilk kez Gaziantep’e gelecek olması.İspanyol ressam Miro’nun sergisi, 25 Ekim’de Sanko Sanat Galerisi’ndeki açılacak.

SANKO HOLDİNG

Temeli 1904 yılında dokumacılıkla atılan SANKO Holding, günümüzde tekstil, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makinaları, bilişim, finans, AVM, sağlık, gıda, gayrimenkul ve eğitim sektörlerinde, yaklaşık 14 bin kişinin istihdam edildiği büyüklüğe erişti.

SANKO PARK
Gaziantep’in yaşam alanı olan Sanko Park Alışveriş Merkezi, 127 bin metrekare inşaat alanı ve 55 bin 488 metrekare kiralanabilir alana sahip.

Sanko Park’ın marka karmasında H&M, YKM, Fabrika, Network, Paşabahçe, Mudo, Beymen, Beymen Club, W Collection, Big Chefs, Marks&Spencer, Swarovski, LCW, Teknosa, D&R, Twist, Toyzz Shop, İpekyol, Migros, Defacto, Mango, Koton, Flo ve Dominos Pizza gibi markaların yanı sıra, Sanko Sanat Galerisi yer alıyor.

Aylık 1 milyona yakın ziyaretçiye sahip olan ve kiralamada yüzde 97 doluluk oranı ile hizmet veren Sanko Park, zengin marka karmasıyla marklara ve kaliteyi arayan tüketicilere ortak buluşma alanı sunuyor.

SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, ikisi uluslararası ressamlar buluşması olmak üzere, 167 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığıSanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol