Öne Çıkanlar KAHRAMANMARAŞ PİAZZA 2. YAŞINI KUTLUYOR dizi UNESCO DÜNYA MİRASLARI SERGİSİ AÇILIŞI … AR-GE ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ ÖNEMLİ kahramanmaraş belediyesi

Bu haber kez okundu.

Sağlık Sen Doğu Karadeniz Ve Gürcistan’da

Kahramanmaraş’tan 26 Haziran Salı akşamı hareket edilerek başladı. 12 saatlik keyifli bir yolculuğun ardından Samsun’a ulaşıldı. Geziye katılan misafirlerimiz dinlendirici ve güzel bir kahvaltının ardından Samsun şehir turuna çıktılar. Yapılan şehir turunun ardından Ordu’ya hareket edildi. Küçük sahil kenti Ordu gezildikten sonra meşhur Boztepe parkına teleferikle misafirlerimiz çıkarıldı. Boztepe parkına çıkan Sağlık Sen ekibi doğanın tüm güzelliklerini temaşa eylediler.

Gezi programı ile ilgili olarak bilgi veren Sağlık Sen Kahramanmaraş Şubesi Başkanı Mutlu Kaya, bu uzun ancak mutlu yolculuğu şu şekilde anlattı; “Giresun’dan sonra kafilemiz Akçaabat mevkiinde verilen molada dinlendiler. Burada Karadeniz mutfağının eşsiz lezzetlerinden olan Akçaabat köftesi ve yöresel tatlılar ikram edildi.


Doğu Karadeniz sahil yolundan güzel ilimiz Giresun’a ulaşan Sağlık Sen kafilesi burada kısa bir şehir turu yapıldı ve oradan da konaklama için Uzungöl mevkiine hareket edildi. Misafirlerimiz Uzungöl’de bulunan lüks yayla evlerinde istirahat ederek günün yorgunluğunu atmaya çalıştılar. Uzungöl ‘de akşam Karadeniz kültürünü tanıtan müzikli Karadeniz gecesinde misafirlerimiz keyifli dakikalar geçirdiler. Uzungöl’deki sabah kahvaltısının ardından kısa bir doğa yürüyüşü yapan katılımcılar rehberlerden bölge hakkında bilgiler aldılar. Uzungöl’den ayrılan kafilemiz yol üzerinde bulunan meşhur Rize Çay Fabrikasını ziyaret ettiler. Burada mühendisler tarafından çayın üretimi hakkında bilgilendirmeler yapıldı ve kafilemize organik çay ikram edildi. Yine yol üzerindeki Rize bezi üretim tesisleri gezilerek yetkililerden üretim hakkında bilgiler alındı. Ayder’e doğru yola çıkan kafilemiz yol üzerindeki tarihi Osmanlı tek kemer gözlü köprüleri gezerek tarihe kısa bir yolculuk yapıldı. Çamlıhemşin ve Fırtına Vadisi güzergâhından ilerleyen kafilemiz Fırtına Vadisi denilen doğal güzelliklerle kaplı yere geldi. Osmanlı mutfağının eşsiz lezzetlerinin ikram edildiği vadide rehberler tarafından bölgenin tanıtımı yapıldı” dedi.


KARADENİZ VE BÜYÜLEYEN GÜZELLİK

Ayder yaylasına ulaşan misafirlerimiz dinlenmeleri için lüks otellere yerleştirildi. Dünyanın en güzel sularının aktığı derelerden oluşan ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı Ayder yaylası misafirlerimizi büyüledi. Yörenin üflemeli çalgısı Tulum eşliğinde Karadeniz yöresel oyun ekipleri misafirlerimize gösteri sundular.

Ertesi gün sabah kahvaltısının ardından Hopa üzerinden Sarp sınır kapısı geçilerek Gürcistan Batum’a ulaşıldı. Batum’daki Gonion Kalesi gezildikten sonra dünyanın en ünlü botanik bahçesi olan Batum Botanik Bahçesi dolaşıldı. Daha sonra Batum Saat Kulesi, Avrupa Meydanı, Katedral Kilisesi, Batum Bulvarı ve Andrea Heykeli rehberlerce misafirlerimize gezdirildi.

Sarp sınır kapısını geçerek yurda dönen kafilemiz gün sonunda Rize’de konakladı. Turumuzun son gününde Karadeniz’in incisi ve Hıristiyanlar için önemli bir mabed olan Sümela manastırı rehberlerce tanıtıldı.


Ardından Trabzon merkezinde bulunan Atatürk Köşkü, meşhur küçük Ayasofya kilisesi rehberler tarafından misafirlerimize tanıtıldı. Trabzon il merkezinde 2 saat alış veriş için boş zaman verilen misafirlerimize meşhur Trabzon Yörük çadırında yöresel akşam yemeği ikramıyla gezi turunu tamamlayıp Kahramanmaraş’a doğru yola çıkıldı.

Şube Başkanı Mutlu KAYA; Sağlık çalışanlarının yoğun çalışma şartlarından biraz olsun uzaklaşmaları adına bu tür kültür gezilerinin önemini vurgulayarak bundan sonraki süreçte de sendika olarak kültür turlarının devam edeceğini söyledi.

Kafile, dün Kahramanmaraş’a avdet etti, böylece tur tamamlanmış oldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1245

banner1233

banner1234

banner1246

banner1248

banner1237