Öne Çıkanlar BARO SAVCI KİRAZ İÇİN BİR ARAYA GELDİ KURTULUŞ COŞKUSU 96. KEZ YAŞANDI SÜFYAN EMİROĞLU DONDURMA FESTİVALİ MÜJDESİ Olimpik gün yürüyüşüne büyük ilgi

Bu haber kez okundu.

PATRONU YAZIYOR İŞÇİSİ BESTELİYOR!
 Yeteneğini konuşturur, özgüvenini sergiler, duygularının sesine kulak vererek, içindeki sanatçı ruhunu yaşatır.

Bir insan, hem müteahhitlik yapıp, hem de şairlik yapabilir mi? Yapabilir. Zaman bulabiliyorsa, seviyorsa, âşıksa birilerine ya da mesleğine, içindeki çocuksu duyguları dışa vurabiliyorsa ve üstelik de yazdıkları kamuoyunca kabul görüyorsa, o insanı alkışlamak, takdir etmek lazım.

Bizim takdir ettiğimiz bu kişi müteahhit, aynı zamanda şair Abidin Doğanay… Birçok şiiri inşaat işçisi Tekin Polat (Aşık Tekini) tarafından bestelenmiş.

Bugüne kadar şiirlerini bir kitapta toplayan, daha basılmaya hazır yüzlerce şiiri bulunan Abidin Doğanay, bakın şiirlerini besteleyip söyleyen Aşık Tekini için ne diyor; “Tekin benim inşaatlarımda çalışan bir işçim. O kadar yetenekli olduğu kadar, o kadar da mütevazı, alçakgönüllü. Elbistan’da, tek odalı evde oturur. Şiiri akşam gönderirim, sabahleyin bestelenmiş olarak bana geri döner. Onun sazı en güzel müzik nağmesi ve  ruhum dinleniyor. Çünkü çok güzel çalıp söylüyor. Onu tanımaktan, onunla birlikçe çalışmaktan gurur duyuyorum” dedi.


EN BÜYÜK DESTEKÇİM ABİDİN DOĞANAY’DIR!

İnşaat işçisi olsa da, yörede Aşık Tekini olarak ünlenen Tekin Polat, düğünlere katılıyor, otellerdeki özel gecelere ve etkinliklere iştirak ediyor, ekmeğini taştan çıkartıyor.

Çünkü Aşık Tekini, biri saz ve söz ustası. Sazını konuşturuyor. “En büyük destekçim, şiirlerini zevkle bestelediğim, çalıp söylediğim patronum Abidin Doğanay. Onun şiirlerini çalıp söylerken büyük keyif alıyorum. Patronum Doğanay’da da Allah vergisi bir şairlik yeteneği var, o sözcükleri konuştururken, ben sazı konuşturmaya gayret ediyorum” diye konuşurken, söz ve saz ustası Aşık Mahzuni Şerif ve halk ozanı Abdürrrahim Karakoç’un eserlerini seslendirmekten de büyük zevk ve onur duyduğunu eklemeden yapamıyor.


SAZI DİLE GETİREN OZAN

Son olarak da; “Saz çalmak benim yaşam felsefem. Saz olmazsa ben yaşayamam. Saz benim ekmeğim, tuzum, gönül sofram. Çalıp söyledikçe, hasret, aşk ve gurbet sözcükleri sazın tellerine değdikçe, saz bile neredeyse dile gelecek” derken,  işinden, saz çalmaktan, insanları eğlendirmekten büyük keyif aldığını da belirtmeden geçemiyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol