banner749

banner750

banner727

ÖZEL SANKO OKULLARINA ORHUN ANITI

14 Haziran 2012 Perşembe 16:36
Bu haber 1307 kez okundu

Özel Sanko Okulları’na, ilk Türkçe metin olma özelliği taşıyan Orhun Anıtları’nın örnekleri konuldu.

ÖZEL SANKO OKULLARINA ORHUN ANITI
 Tonyukuk, Kültigin, Bilge Kağan yazıtlarından oluşan Orhun Anıtları örneği, kitabelerin oluşum süreci ve Türklerin yazılı ilk tarihi vesika olmasının öneminin paylaşıldığı açılış konuşmasının ardından her bir anıt öyküleyici metinlerle öğrenci ve öğretmenler tarafından anlatıldı. Ayrıca, Selçuklu İmparatoru Alpaslan, Metehan, Şeyh Edabali, Barbaros Hayrettin Paşa, Kanunu Sultan Süleyman ve Mustafa Kemal Atatürk’ün, “kültürel mirasçı” oldukları vurgulandı.

Orijinali ile birebir aynı olan anıtlar öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin katıldığı törenle Sanko Okulları Kurucu Temsilcisi ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Adil Sani Konukoğlu, Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Konukoğlu, Sanko Okulları Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konukoğlu ve Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu tarafından açıldı.


İLK TÜRKÇE METİN ORHUN ANITLARI

Özel Sanko Okulları Kurucu Temsilcisi Adil Sani Konukoğlu, bu tarihi mirasın bilinciyle öğrencilerin Türkiye’yi dünya lideri yapacak çalışmalara imza atacaklarına inandığını belirtti.
Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu ise Orhun yazıtlarının ilk Türkçe metin olmasının yanı sıra, Türk devlet adamlarının millete hesap vermesi, milletle hesaplaşmasının da örneğini teşkil ettiğini söyledi.
Köylüoğlu, “Türk dili‘nin ilk yazılı kaynakları olan ve yazı dilinin ilk örneklerini oluşturan Orhun yazıtları, bundan bin yıl öncesinde bile düzenli ve güçlü bir dilimizin varlığını kanıtlamaktadır” dedi.
Tören sonunda Adil Sani Konukoğlu ve Cengiz Konukoğlu’na anıtların minyatür plaketi armağan edildi.


 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder