banner1066
Öne Çıkanlar ÖĞRENCİLERDEN MÜFTÜ VE DİYANET YAYINEVİ ZİYARETİ BATIPARK STADINDA 5 BİN KİŞİYLE İFTAR ZARARLILARLA MÜCADELE DEVAM EDİYOR FARUK AKSU GEBEL

Bu haber kez okundu.

OKAY;
 Okay burada yaptığı değerlendirmede; "Bizler Kahramanmaraş'taki Sivil Toplum Örgütlerinin önemini biliyoruz. Bizler sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek arkadaşlarımızın fikirlerini, önerilerini ve sorunlarını dinliyoruz. Çok değerleri fikirleri var.  Bu fikirlerden faydalanacağız. Hepimizin amacı Kahramanmaraş'a hizmet etmektir.  Sendikalarımız bizlere büyük destekler verdiler. Bunların bilincindeyiz. Seçim bittikten sonra tekrar gezdiğimiz yerler gezeceğiz hem teşekkür edeceğiz hem de değerli fikirlerini almaya devam edeceğiz. Tek başınıza belediyecilik yapamazsınız, hep beraber birlikte Kahramanmaraş' ın ve Dulkadiroğlu ilçemizin kalkınması ve modern bir görünüme kavuşması için çalışacağız" dedi.

Okay, ziyaretler sonrasında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; "Hakikaten bizim icraatların ortasında istişare olacak. Mahalleliyle, köylüyle, esnafla kısacası herkesle sorunları birlikte istişare edeceğiz. Bizim aklımıza gelmeyenleri,  görüşlerini dinleyeceğiz, fikirlerini alacağız. Tek başımıza belediyecilik yapmamızın anlamı yok. Dolayısıyla, sivil toplum kuruluşlarının özellikle sendikalarımızın da görüşlerini alacağız.  Kahramanmaraş'ın Büyükşehir olmasıyla beraber belediyecilikte idari yapı değişecek bu çok önemli. Bunu seçimden sonra herkes hissedecek. Bu idari değişiklikle de Kahramanmaraş'ın önünün açılacağına inanıyorum. Çok önemli kritik kararlar almamız gerekiyor. Son 10 yılda Kahramanmaraş'ın nüfusu % 50 artmış. Önümüzdeki 10-15 yılda da % 50 daha artış olacak. Dolayısıyla bu 750- 800 bin nüfus demek. Bunun planlamasını şimdiden yapmak gerekir. Buna göre bir altyapı organizasyonu yapmamız lazım. Belediyenin yapacağı çok şey var. Belediyecilik sadece imar vs değil. Bir çok şey artık yerel yönetimlerin elinde. Bunları sizlerle istişare ederek, sizlerin görüş ve önerilerini dikkate alarak uygulamaya çalışacağız.     

         

Dulkadiroğlu  ilçesi biraz daha hizmete ihtiyacı olan bir ilçe. Bizim kırsal alanlarımız şehir merkezine yakın olmasından dolayı, hizmet biraz daha kolay olur diye düşünüyorum. Bizim kırsal alanlarımız ilçe merkezine yakın. Bertiz bölgesi biraz uzak ama orada da bir belediye yapısı var. biz burada  belediye yapısından faydalanacağız. Buradaki belediye binası Büyükşehir belediye binasının irtibat bürosu olacak.  Kaski Genel Müdürlüğü ve Dulkadiroğlu İlçe Belediyesi'nin irtibat bürosu olacak. Belli bir personel ve makina parkı bulunacak. Kırsal alanda bizim bir sorunumuz olmayacak. Dulkadiroğlu ilçemizin gündüz 330 bin nüfusu gece 220 bin nüfusu var. Yani 100 bin nüfus gündüz Dulkadiroğlu İlçemize çalışmaya geliyor. Buna geri yeniden yapılanma yapmamız lazım. Altyapıyı buna göre yeniden gözden geçirmemiz lazım. Dulkadiroğlu İlçemizi modern bir ilçe görünümüne kavuşturacağız. Dulkadiroğlu ilçesinde değişimin dönüşümün olmaması için hiç bir  sebep yok. Bizim bölgemizdeki eski mahallelerde de kentsel dönüşümü yapacağız. Kayabaşı Gazipaşa, Divanlı gibi eski mahallelerde kentsel dönüşüm yapacağız. Buralar şehir merkezine yakın olduğu için buralar çok talep görür. Sakarya, Şeyhadil, Dulkadiroğlu gibi yerlerimizde dönüşüm olacak.

Biz şehir merkezindeki tıkanıklığı gideceğiz. Bu devlet dairelerini belli bir yere toplayacağız. Vatandaş işini burada bitirecek ve ve çarşı ile işi kalmayacak ve şehir içi yoğunluk biraz rahatlayacak.  Şehir merkezine yakın bir yerde devlet dairelerini konumlandırmak istiyoruz. Çeşitli sosyal projelerimiz var.  Vatandaşın Şehir ve yaşam standardı yükselecek. Engelli vatandaşlarımıza sosyal alanlar yapacağız. Engelli kişi bankamatiklerin, su, Akedaş, doğalgaz faturalarını yatırabileceği, dinleneceği, sosyal etkinliklerin olacağı bir Sosyal alan oluşturacağız. Engelli vatandaşımız buraya geldiğinde her işini burada yapacak ve çarşıya inme ihtiyacı olmayacak" dedi.


Tes-İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Ömer Lütfi Ergin; "Ziyaretten büyük mutluluk duyduk. Bizim toplam  Bin 500 sendikalı üyemiz var. Bizim sorumluk alanımızda toplam 5 bin çalışan var 3bin 500'ü taşeron olarak çalışıyor. İnşallah bu taseron konusu çözülürse üye sayımızda artacak. Necati Okay Bey'ı yakinen tanıyan biriyim. Bu işi başarı ile yapacağına inanıyorum. Sendika olarak biz herkese aynı mesafedeyiz. Kahramanmaraş'ın ulaşım sorunu var. Özellikle şehir içi trafik sorunu. Yine en büyük sorunlardan birisi de arsa sorunu. Arsa üretilmesi lazım, yeni imar alanları oluşturulmalı. Kendisine ve ekibine başarılar diliyorum” dedi.

Memur-sen İl Temsilcisi Adnan Alagöz ise şunları söyledi; “Artık yönetimler halkla beraber olması gerekiyor. Yani bir kişi başa geçince herşeyi ben yaparım gibi düşüncesi artık kalktı. Avrupa'da saten böyle birşey yok. Artık yönetim halkla beraber olacak. Halkı temsil eden sivil toplum örgütleri vardır. Onlarla beraber istişare ederek daha güzel bir yönetim olacağını düşünüyoruz. Biz her zaman gerekli destekleri verdik” dedi. 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol