banner746

MHP’Lİ TOR, SÜTÇÜ İMAM’I MECLİSE TAŞIDI

03 Kasım 2017 Cuma 09:20
Bu haber 1778 kez okundu

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz TOR, Sütçü İmam’ın Kurtuluş Mücadelesinde İlk Kurşunu attığı günün 98. yıl dönümünde TBMM Genel Kurulunda konuştu

MHP'Lİ TOR, SÜTÇÜ İMAM'I MECLİSE TAŞIDI
 MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, meclis çatısı altında yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Kahramanmaraş'ımızın işgalci emperyalistlerden kurtuluşunda önemli dönemeçlerden biri olan Sütçü İmam'ın emperyalistlere ilk kurşunu attığı günün yıl dönümü. Bu ülke 1048 yılında Pasinler Ovası'nda Hasankale'de yapılan savaşla bin yıldan beri büyük Türk milletinin helali olmuştur. 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması'yla Anadolu'nun birçok yeri gibi Maraş da önce İngilizler, sonra da Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Yıllardır sevgi, saygı ve komşuluk hukuku içinde, birlikte yaşayan Ermeni cemaati, bu işgalle komşuluk ve kardeşlik hukukunu çiğnemiş ve düşmanca tavırlar sergilemeye başlamıştır. İşgalci kuvvetlerle beraber, şehirde asayişin, huzur ve güvenin bozulmasına sebep olmuşlardır. 31 Ekim 1919 tarihinde yani bundan doksan sekiz yıl önce bir grup Fransız ve Ermeni askeri devriye gezerken Uzunoluk Mahallesi'nde, tarihî Uzunoluk Hamamı çıkışında iki Müslüman Türk kadınına sarkıntılık yapmışlardır. Çakmakçı Sait isimli genç, işgalci gruba müdahale etmesinin ardından gözü dönmüş Fransız askerleri tarafından ağır şekilde yaralanmıştır. Olay yerinde bulunan Sütçü İmam "Bugün namus günüdür." diyerek ilk kurşunu ateşlemiştir. Milletin namus ve şerefine uzanan menfur el kırılmıştır. Bu kurşun, istiklal mücadelesinin de ilk kıvılcımı olmuştur. Bu kurşun, Maraş'ın bize mezar olmadan düşmana gülzar olmayacağının, Müslüman mahallesinde salyangoz satılmayacağının ispatının ilk müjdecisi de olmuştur.

"Maraşlım, bir hamaset destanı nakşedildi bağrına,

Yurdumun aslanları öldü iman uğruna,

Ruhlarda bayraklaşan Allah için savaştır,

Bu şehitler diyarı, işte, bu yer Maraş'tır."

Büyük şair, cennet mekân, Arif Nihat Asya'nın söylemesiyle;

"Maraş Türkiye'nin kalem kaşıdır,

Maraş Türkiye'nin köşe taşıdır,

Maraş, tarihleri inşa ettiren Koca Sinanların ustabaşıdır." 

Kurtuluş Savaşı'na da örnek olan bu olay vesilesiyle, başta Sütçü İmam ve ebediyete intikal etmiş diğer halk kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder