Öne Çıkanlar KAHRAMANMARAŞ PİAZZA 2. YAŞINI KUTLUYOR dizi UNESCO DÜNYA MİRASLARI SERGİSİ AÇILIŞI … AR-GE ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ ÖNEMLİ kahramanmaraş belediyesi

Bu haber kez okundu.

Maraş’ın ilgi bekleyen ‘gizli tarihi’ hazinesi
 Bugün itibariyle 124 yaşında olan ve Kahramanmaraş’taki mevcut tarihi konaklar içerisinde en büyüğü, en eskisi olan Alman Yetimhanesi, 4 katlı kargir-ahşap bina olup, 27 odası mevcut. Diğer özellikleri ise; o dönemlerde ilk yangın merdiveni olan çok katlı bina, ilk elektrik çekilen bina, 4. kata su çıkaran mekanik su pompalama sistemini de içinde barındırıyordu. Sadece bahçesinin büyüklüğü 1.500 metrekare. Ve bahçede mermer yüzme havuzu…Alman Yetimhanesi,
Atatürk’ün de talimatı ile, azınlıklarda olan bu tür okulların hem kapatılması, hem de Türklere devri için başlatılan girişimlere sonucu, 1933 tarihinde, Mustafa Sarıfakıoğlu ve varisleri tarafından Alman Helmunt Pinkel’den satın alınmış.

 

Merhum Mustafa Sarıfakıoğlu’nun Mehmet, Yaşar, Ali Rıza ve Ömer Sarıfakıoğlu isminde 4 oğlundan; Mehmet Sarıfakıoğlu seneler önce yaşamını yitirirken, bugün evde sadece Av.Yaşar Sarıfakıoğlu ikamet etmektedir.


1933 yılından beri Mustafa Sarıfakıoğlu ve varisleri tarafından konut olarak kullanılan tarihi binayı ziyaret etmek isteyen bir gurup Alman ve Ermeni içeri girmek, binayı görmek isterler. Bir kısmı, bu binada (okulda) okuduğunu ileri sürerlerse de içeri girmeleri mümkün olmaz.

Daha sonra, Antepli zengin bir işadamı binaya talip olur, satın almak ister. Ancak Sarıfakıoğlu ailesi bu satışa rıza göstermez.

Osmanlı döneminden beri tarihe tanıklık eden bina olduğu için, bu kez 88 yaşlarında Leon Bardakçıyan isimli Ermeni Maraş’a gelir, ‘Burada bir çay içmeden gidersem gözlerim açık kalır!” der. Leon Bardakçıyan Ermenistan’ın en zengin ailelerinden birsi… Binayı satın almak isterse de,  Sarıfakıoğlu ailesi bu teklifi kabul etmez, reddeder.

İsterler ki bir Kahramanmaraşlı alsın, tarihi doku korunsun, bir butik otel ya da Maraş evi adı altında günümüze kazandırılsın.

Zaman zaman, mahalle sakinlerinin ifadesine göre, burada okuyan Alman ve Ermeni yaşlı turistler, ziyaret etmek isterlerse de, maalesef ziyaret edemeden ve üzülerek geri dönmek zorunda kalırlar. Yarım yamalak Türkçeleri ile “Bizim okuduğumuz okul, burası bizim, nasıl görmeden gideriz! Bunca yolları boşuna mı kat ettik” diye sitem ettikleri de edinilen bilgiler arasında bulunuyor.

 

ALMAN YETİMHANESİNİN TARİHÇESİ

 

Bu tarihi bina, Alman Pastör Brnnemann idaresinde, hizmete açılmıştır.(1916) Burada 400 civarında Ermeni erkek öğrenci ve öğretmen mevcuttu. Öğrenim dışında dokumacılık, halıcılık ve ayakkabıcılık dersleri de veriliyordu. Yetimhane ilk ve orta idadi derecelerinde eğitim veriyordu.


Yetimhane 1916 yılına kadar Alman Hilsbundes isimli Alman cemaati tarafından finanse edilmiştir.

1920 yıllarında binanın idaresi Amerikan Kızılhaç teşkilatından Miss Frances Burcley idaresine geçer.

Ve bu Yetimhaneye ‘barış evi’ anlamında Beitsholom ismi konulmuştur. Maraş harbi sırasında burada 200 Fransız, 50 Ermeni askeri bulunmaktaydı. Savaş sırasında, konak  Türk askerlerinin eline geçti ve bahçede çok sayıda cephanelik ve silah bulundu. 
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1245

banner1233

banner1234

banner1246

banner1248

banner1237