banner671

banner663

banner664

banner673

banner674

banner675

banner676

banner677

KSÜ’DE CEVİZ ÇALIŞTAYI

21 Eylül 2012 Cuma 09:01
Bu haber 2431 kez okundu

Üniversitemizin ev sahipliğinde düzenlenen 12.Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Toplantısı, Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen açılış programıyla başladı.

KSÜ'DE CEVİZ ÇALIŞTAYI
banner656
 Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç’in yanı sıra Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Baş’ın da katıldığı toplantının açılışında; Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Saltalı,  Bahçe Bitkileri Araştırma Dairesi Başkanı Dr. Nejdet Kaplan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Ceviz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Yaşar Akça, KSÜ SEKAMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez  ile Türkiye genelinden  çok sayıda katılımcı hazır bulundu.
Programın açılışında konuşan KSÜ SEKAMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez, Kahramanmaraş’ın coğrafik yapısından dolayı, ceviz yetiştiriciliğinin genelde dağ etek ve yamaçlarında yoğunlaştığının altını çizerek bazı köylerin isimlerini cevizden aldığını belirterek,

cevizin Kahramanmaraş meyvecilik üretiminde ilk sırada yer aldığını söyleyen Sütyemez, “Bazı köylerde ceviz gölgesinden başka gölge göremezsiniz.” dedi. 

Daha sonra konuşma yapan Ceviz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Yaşar Akça, Ağabeyli köyünden Kalaycı İbrahim Köşker’            in açtığı Kahramanmaraş’ın marka şehir olma yolunu SEKAMER’in devam ettirdiğini belirterek, ortak akıl çalışmalarıyla cevizin önemli başarılara imza attığını belirtti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu da yaptığı konuşmada, tüm katılımcılara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederek, toplantının verimli geçmesi dileklerinde bulundu.

Bahçe Bitkileri Araştırma Dairesi Başkanı Nejdet Kaplan da toplantı da kaçak cevizciliğe dikkat çekerek, insanları kaçakçılığa sevk eden nedenlere değindi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Saltalı, Kahramanmaraş ve Ziraat Fakültesi hakkında bilgi verdiği konuşmasında üniversitemizde 3 çeşit ceviz tescilinin yapıldığının altını çizerek bu sayının artacağını belirtti.

12.Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Toplantısı sayesinde oluşan farkındalıkla birlikte cevizin önemli bir yere geldiğini vurgulayan üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sinan Baş, Kahramanmaraş’ta cevizin sadece bir ürün olarak değil ceviz oymacılığıyla da önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç de toplantıda Türkiye’nin farklı noktalarından çok sayıda katılımcıyı görmekten dolayı mutlu olduklarını belirterek, cevizin marka haline gelmesinden duyduğu gururu dile getirdi.

Ceviz yetiştiriciliğinde emeği geçenlere verilen plaket töreninin ardından Doç. Dr. Şahin Anıl tarafından; “Türkiye Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme Entegre Projesi Sonuç Raporu” sunuldu. Toplantı, 21 Eylül Cuma günü Aksu Tarım’a düzenlenecek gezi ile sona erecek.

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder