Öne Çıkanlar BENDEKİ YERİ AYRIDIR.” KUDUZ MÜCADELESİNDE HAVADAN AŞILAMA PROJESİ SİGARA İZMARİTİ YANGINA SEBEP OLDU SANKO KARKAMIŞ KAZILARINA SPONSOR OLDU ÖĞRENCİLERE MESLEK SEÇİMİ ÖNERİSİ

Bu haber kez okundu.

KMTSO TURİZM PLATFORMU KURULUYOR
 Şehrin önde gelen otellerinden, Germanicia Hotel Genel Müdürü Gökhan Büyükdereli, Arsan Otel Genel Müdürü Sabit Eren, Saffron Hotel Genel Müdürü Levent Erdim, Clarion Hotel Genel Müdürü Ali Tekin’in de bulunduğu toplantıda, şehrin turizm ve konaklama konusundaki sorunları ve geleceğe dönük hedefler masaya yatırıldı. Otel yöneticileriyle Kahramanmaraş Turizm Platformu üzerine yaptıkları görüşmede bilgi alışverişinde bulunduklarını ifade eden KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş’ın turizmini canlandırma adına her zaman desteğe hazır olduklarını belirtti.

 

TURİZM PLATFORMU FİKRİ KATILIMCILAR TARAFINDAN KABUL GÖRDÜ

 

Görüşmede, otel yöneticileri, yapılan otel yatırımlarının beklenen geri dönüşü sağlaması, yaklaşık yüzde 40’larda bulunan doluluk oranlarının artırılması ve turizm sektörünün gelişmesi için reel sektör açısından atılması gereken adımları sıraladı. Toplantıda, otel ve turizm yatırımcıları adına Ramada Plaza Hotel Genel Müdürü Mehmet Turan’ın Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde KMTSO Turizm Platformu’nun kurulması teklifi kabul gördü. Bu oluşumun en kısa sürede çatı yönetiminin oluşturulması kararlaştırıldı. 

 

KMTSO bünyesinde kurulması planlanan Turizm Platformuna ilişkin konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, “2004 yılından itibaren turizmin gelişmesi ve ticarileşmesi açısından, diğer taraftan Kahramanmaraş’ı tanıtmak açısından 6 kişilik bir platform oluşturarak bir dizi çalışmalarda bulunduk. Türsab yetkililerini şehrimize davet ederek bir plan kapsamında şehrimizin turistik değer taşıyan bölgelerini ve eserlerini tanıttık. Baraj göllerimizde tekne turları yaptırdık. Böylece, GAP turlarına Kahramanmaraş’ı dahil etmeye çalıştık. Bununla birlikte Offshore yarışları gibi ili tanıtabilecek büyük organizasyonlar yaparak kentimizin su sporları alanındaki potansiyelini tam anlamıyla aktif hale getirdik. Döngel Mağaraları’ndaki çalışmalara katkıda bulunduk. Direkli Mağarası kazı çalışmalarına önemli destek verdik. Buradaki çalışma halen devam ediyor ve bu kazılar yaşamın ilk izlerini gün yüzüne çıkaracak çok önemli çalışmalar. Bütün bu deneyimlerimizi otel yöneticilerimizle paylaştık. Neler yapabileceğimiz üzerine konuştuk.”

 

Germenicia Antik Kenti’nin Kahramanmaraş için büyük bir zenginlik olduğunu aktaran Başkan Zabun, şöyle konuştu: “Roma dönemine ait olduğu tespit edilen Germenicia Antik Kenti mozaikleri, dünyanın sayılı kültür hazinelerinden birisi. Mutlaka bu hazineyi turizm sektörü temsilcilerine ve ziyaretçilerimize açmamız ve tanıtmamız gerek. Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu bölgenin kamulaştırılmasına katkı sağlamak amacıyla iki ev satın alarak Hazine’ye devrettik. Otel yöneticilerimizle bu bilgileri paylaştık. Uzun bir görüşme gerçekleştirdik değerli müdürlerimizle. Bu görüşme neticesinde Kahramanmaraş için ‘ne yapabiliriz’i, dolayısıyla kendilerinin de nasıl bir katkı koyabileceğini, Büyükşehir Belediyemizin, Valiliğimizin, Turizm İl Müdürlüğümüzün turizm konusunda odaklanmamız gereken alanlarla ilgili koordinasyonun önemli olduğunu ve bunun için nasıl hareket edebileceğimizi konuştuk. Tekrar çok yakın bir tarihte bir strateji belirleyeceğiz. Burada ‘ne yapabiliriz’i konuşurken; bir platform oluşturalım görüşü çıktı.”

 

 

ZABUN: ŞEHRİN TANITIMI İÇİN BİZ HAZIRIZ!

 

Önümüzdeki 5 yılda, alternatif destinasyon arayan insanların Kahramanmaraş’ı tercih edeceğini dile getiren KMTSO Başkanı Serdar Zabun, şu açıklamalarda bulundu: “Edebiyat Müzesi, Mutfak Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Demirciler Çarşısı ile Türkiye’nin en büyük ikinci Kapalı Çarşısı mutlaka görülmesi gereken yerler. Bu bölgeler turizm açısından çok daha aktif hale getirilebilir. Bu çarşılarda, turizm kültürünü, turiste nitelikli hizmet sunabilme kabiliyetini oluşturmamız gerek. Bu platformda inşallah turizm adına güzel şeyler yapacağız.”

 

Kahramanmaraş’ın her geçen gün daha güçlü bir alt ve üst yapıya kavuştuğunu vurgulayan Zabun, şu ifadelere yer verdi: “Geçmişte şehrimiz kendi turizmini canlandırmaya çalıştı. Gelen konuklar için nitelikli konaklama tesisi bulunmuyordu. Bir fuar yapıldığında yeterli yatak sayımız yoktu. Şu an görüyorum ki, otellerimiz çoğalmış, altyapımız gelişmiş, öyle bir noktaya ulaşmışız ki, artık otellere müşteri arar hale gelmişiz. İl genelinde yatak sayımız 5 binlere yaklaşmış durumda. 42-43 hatta bu yılın sonuna kadar 46 belgeli otelin olacağını düşünüyoruz.”

 

KMTSO Turizm Platformu’nun kurulmasını teklif eden Ramada Plaza Hotel Genel Müdürü Mehmet Turan ise şu açıklamalarda bulundu: “Kurulması düşünülen platform ile reel sektör ve bürokrasinin bir araya gelerek koordinasyonun daha verimli ve sonuç odaklı olacağı kanaatindeyim. Kamu tarafından yapılması gereken yatırımların da sektör temsilcilerinin tavsiye niteliğindeki görüş ve önerileri ile Kahramanmaraş turizmine farklı bir ivme kazandırılacağı, bu sayede Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz ile İl Turizm Müdürlüğü arasındaki koordinasyonun verimliliği de sahada daha çok hissedilebilecek. Bu koordinasyon ile öncelikli turizm alanlarının da turizme kazandırılması için destek sağlanması gibi birçok turizm konularındaki hedefleri, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Serdar Zabun ile masaya yatırdık.”

 

Binlerce yıllık tarihi ve zengin kültürü ile turizmde önemli bir destinasyon olmayı çoktan hak eden Kahramanmaraş, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden birisi olarak tanınıyor. Zengin bir kültürel mirasa sahip Kahramanmaraş aynı zamanda bu topraklarda hüküm süren uygarlıkların bize bir armağanı olan 300’ün üzerinde çeşidiyle Osmanlı saraylarının gözdesi ‘Maraş’ yemeklerinin yegane durağı konumunda! Kurulması amaçlanan Turizm Platformu’yla Kahramanmaraş’ın sahip olduğu turizm potansiyelinin şehir ekonomisine katkı sağlaması ve marka şehir kavramının geliştirilerek aktif bir eylem planı hazırlanması öngörülüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1091