banner1071
Öne Çıkanlar ÖZEL SANKO OKULU TENİSTE İL BİRİNCİSİ OLDU KÜTÜPHANELER MADALYALARINI ALDILAR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR VOLEYBOL TAKIMI GALİBİYETE DOYMUYOR GAZETECİLER İFTARDA BİRARADA MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ…

Bu haber kez okundu.

KATÜMDER’DEN ‘MARAŞ TÜRKÜLERİ-2’ KONSERİ
 21 Nisan pazartesi akşamı saat 20.00’da başlayan konseri; İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ve çok sayıda davetli ilgi ile izledi. KATÜMDER’i 2010 yılında kurduklarını söyleyen Dernek Başkanı Siret Çetintaş, konser öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Şu anda aralarında memur, doktor, avukat, muhasebeci, esnaf, öğrenci ve ev hanını gibi toplumun değişik katmanlarından insanların bulunduğu toplam 47 üyemiz var. Gönüllülük esasına göre türkülerimizi seslendirmeye ve yaşatmaya çalışıyoruz. İlk konserimizi ise 16 Şubat 2013 tarihinde vermiştik. Şu anda ikincisi ile karşınızdayız.”

Konser proğramına gösterilen yoğun ilgi ve katılımın kendilerini memnun ettiğini dile getiren Siret Çetintaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler; kendi özümüz ve kendi kültürümüz olan Maraş Türkülerini geleneksel hale getirmeye çalışıyoruz. Bu konserleri geleneksel hale getirmek istiyoruz. Maraş Türküleri derken; Kahramanmaraşımıza ait olmasına rağmen unutulmuş, unutulmaya yüz tutmuş veya gün yüzüne çıkmamış birçok eseri belirtmek istiyoruz. Ne yazıktır ki günümüze kadar bu eserlerimiz sahipsiz kalmış ve yeterince tanıtılamamıştır. Bizler THM Derneği KATÜMDER olarak bu işin bir ucundan gücümüzün yettiği kadar tutalım dedik, inşallah bunda da başarılı olmak istiyoruz. Yalnız bunun için bize destek verecek, geleneklerimize bağlı, türkü sevdalısı ve her şeyden önce Kahramanmaraş sevdalısı insanlarımıza ihtiyacımız var. Destek konusunda çok zorluklar çekiyoruz. Artık Kahramanmaraş’ta bu çetin ve sert kabuğu kırmamızın, yırtmamızın zamanı geldi, geçiyor bile. Affınıza sığınıyorum ama, aslında bu küçük bir serzeniş oldu. Ama bu zorlukların üstesinden bu işin sevdalısı ve gönüllü insanlarımızla ve sizlerin destek ve moralleri ile geleceğiz inşallah. İlginiz için bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Turizm Haftası nedeni ile Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile KATÜMDER’in ortaklaşa düzenlediği konserde solo ve koro türküler seslendirildi.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1070