Öne Çıkanlar ARIKAN KÜÇÜK SANAYİ SİTESİNDE KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN SIKINTILARINI BİLİYORUM TAKI TASARIM SERGİSİ AÇILDI ÖZEL SEKTÖRÜN GENÇ ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ADAYLARINDAN BEKLENTİLERİ ÖNDER DOĞU AKDENİZ BÖLGE TOPLANTISI

Bu haber kez okundu.

KAPAM SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR
  Konu ile ilgili açıklama yapan KAPAM Genel Sekreteri Eğitimci İsmail YAŞAR “ Milli Eğitim Bakanlığı okul türlerini azaltmak amacı ile Türkiye genelindeki  305 Anadolu Öğretmen Lisesini, Fen liselerine , Sosyal Bilimler Liselerine yada Anadolu liselerine dönüştürme kararı almış bulunmaktadır. Bu karar ile birlikte 24 yıllık başarılı bir mazisi bulunan, her öğrenci velisinin çocuğunun burayı kazanması için büyük emekler verdiği, ilimizin eğitiminde lokomotif görevini gören ilk iki okuldan biri olan Anadolu Öğretmen Lisemiz maalesef Sosyal Bilimler Lisesine dönüştürülmüştür. Bu dönüşümün hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Çünkü bu okulumuz  öğrenci profili ve başarısı açısından, eğitimci kadrosunun kalıitesinden, şehirdeki bilinirliği ve popüleritesi  açısından Fen lisesine dönüşecek ilk okul durumundadır. Hal böyle iken ilimizin eğitim yöneticileri Göksun, Afşin ve Elbistan Anadolu Öğretmen liselerini Fen liselerine dönüştürmüş ama Merkezdeki Anadolu öğretmen lisesini Sosyal Bilimler Lisesi yapmıştır. Ayrıca başarılı bir çok Anadolu Öğretmen liseleri (Örneğin İstanbul ÇAPA, Bursa Ahmet Hamdi GÖKBAYRAK, Ankara Hasanoğlan ve Düziçi gibi AÖL) Fen liselerine dönüşürken Türkiye genelindeki 305 Anadolu Öğretmen Lisesi arasında  en yüksek puanla öğrenci alan  15. Okul durumundaki bu okulun Sosyal Bilimler Lisesine dönüşmesindeki Pedegojik ve Sosyal nedenleri  çok merak ediyoruz” dedi.

KAN KAYBETMEYE DEVAM EDİYORUZ
 Türkiye Ekonomisine katkısı açısından 15 ile 17. Sıralarda olan Kahramanmaraşın Eğitimdeki başarısızlığına  toplumun bütün kesimleri tarafından  çareler aranırken, alınan bu kararın eğitimimizi dahada gerilere götüreceğini ve  kan kaybetmeye devam edeceğimizi  belirten YAŞAR “ Sorun sadece okulun dönüşme sorunu yada sadece öğretmenlerin ve velilerin sorunu değil ilin genelinin sorununudur. Bu kararla birlikte okulun zirvedeki başarısı orta sıralara gerileyecek, ilimizdeki başarısı yüksek olan öğrenciler il dışı tercihi yapmak zorunda kalacak, bu durum ise beraberinde ekonomik ve sosyal sorunlar doğuracaktır” dedi.

SORUN ODAKLI DEĞİL, ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYORUZ

KAPAM olarak sorunlara eleştirel düşünce anlayışı içerisinde yaklaştıklarını ancak çözümü de berberinde ortaya koyduklarını söyleyen YAŞAR sözlerine şöyle devam etti.”Biz ilimize Sosyal Bilimler lisesi açılmasına karşı değiliz. Şairler ve Yazarlar şehri olarak bilinen ve bir çok sosyal bilimci yetiştiren ilimize Sosyal Bilimler Lisesi açılmasında çok geç bile kalınmıştır. Kararın tekrar düzeltilmesi için önümüzde yeterli zaman ve imkan bulunmaktadır. M.E.B yayımladığı TEOG Tercih kılavuzlarında okul türü, alan, bölüm ve kontenjanlarda 30 Temmuz a kadar değişiklik yapılabileceğini belirtmiştir. Bu tarihe kadar Kahramanmaraş Anadolu Öğretmen Lisesi Fen Lisesine dönüştürülebilecektir. Öğrenci başarısı açısından daha gerilerde olan İbrahim Çalık Lisesi yada Hoca Ahmet YESEVİ lisesinin Sosyal Bilimler lisesi yapılması halinde hem bu okulların başarısı yükselecek, hem de ilin başarısına katkı bulunulacaktır” dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol