banner1078
Öne Çıkanlar ŞAMPİYONLUK ŞARKILARI BAŞLADI İÇME SUYUNDA KİRLENME YOK! İSKEP BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI İŞ MAKİNESİ ALIMI İÇİN TOPLANDI İŞİNİZE AŞIK OLMAK BAŞARIYI GETİRİR

Bu haber kez okundu.

KAHRAMANMARAŞLI ÇİFTÇİLER TARIMSAL YENİLİKLERLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR
 Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, Tarımsal Araştırma Enstitülerince geliştirilen yeniliklerin üreticilere ulaştırılması, farkındalık yaratması, çiftçilerimizin daha az masrafla daha fazla üretim sağlamaları en büyük gayemiz olup bu kapsamda, Türkoğlu, Afşin ve Elbistanlı Çiftçilerimize domates fidelerini teslim ettik. Dedi.

Bakanlığımızca, uygulamaya konulan “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri” kapsamında, Kahramanmaraş İli, Türkoğlu, Afşin ve Elbistan İlçelerinde hayata geçirilen “ açıkta Sırık Domates Yetiştiriciliği ve Biyoteknik Mücadele Yöntemlerinin yaygınlaştırılması projesi hayata geçirildi.

Uygulamaya konulan proje, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü ile ortak yürütülmekte olup, amacımız ilimiz genelinde oturak tipi olarak yetiştiriciliği yapılan domates üretimini, açık alanlarda sırık domates çeşitlerine kaydırmak ve dekara verim 3-4 ton iken 10-12 tona çıkarmaktır. Ayrıca domates yetiştiriciliğinde önemli bir zararlı olan domates güvesine (tuta absoluta ) karşı Biyoteknik mücadele yöntemlerinin yaygınlaştırılmasını sağlayarak, kimyasal ilaç kullanımını en az düzeye indirmek ve daha sağlıklı ürünler elde etmektir.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol