Öne Çıkanlar dizi AFŞİN BELEDİYESİNDE AFŞİN DEVLET HASTANESİNDEN İKİ YENİ HİZMET 70 YETİM GİYDİRİLDİ Esat Şengül

Bu haber kez okundu.

JOAN MIRO’NUN ESERLERİ YARIN SERGİLENECEK
 SANKO Holding’in sponsorluğunda20 Eylül - 10 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dali sergisinden sonra, Miro’nun eserlerinden oluşan sergi, sanatçılar ve sanatseverler açısından da büyük önem taşıyor.

Sürrealist akımın öncülerinden JoanMiró’nun eserleri, Sanko Park’ta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde, 10 Kasım’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Sanko Sanat Galerisi’nde açılacak "Düşlerimin Rengi" adlı sergi; resim tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan "JoanMıro"nun 1955 ile 1970 yılları arasında yaptığı 35 adet orijinal litografik eserini içeriyor

JOAN MİRO

Gerçek, onun için "ulaşılması gereken bir sonuç" değil, sadece bir çıkış noktasıdır. Gerisini içgüdülerine bırakır. Klasik bir fırça tuval ilişkisi onu ilgilendirmez. Renkleri sadece tuvaldeki lekeler olarak görür. Doğmamış bebeklerdir onlar ve resmin yaşaması için tek başına yeterli değildirler. Belki de bu nedenle, resimlerinin içine şiirler, kelimeler, objeler katar.

Şiirleri resimleştiren, resimleri şiirleştiren sanatçı olarak tanımlanması bundandır. Resimlerine resim demekten nefret ettiği için onlara "x" adını verir. Ve onlarla sürekli didişir. Hedef, gidebileceği en uzak noktaya ulaşabilmektir. Bazen aşkla yapar bunu, bazen kavgayla…

Resimlerini şehvetle boyar, onlarla adeta aşk yaşar. Durmadan stil değiştirir. Her fırsatta "resmin ötesine geçmek için resmi katlettiğini" söylemesi biraz da bundandır. Kolajlarında kum taneleri, çocuk patikleri, tüyler ve deniz kabuklarına rastlamak mümkündür. Güzel ve hijyenik resimden uzaklaşabilmenin doğruluğuna inanır. Onun için, boşluğa ve bilinçaltına yaklaşmanın yolu budur.

SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, ikisi uluslararası ressamlar buluşması, birisi Salvador Dali sergisi olmak üzere, 168 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol