Öne Çıkanlar KAHRAMANMARAŞ PİAZZA 2. YAŞINI KUTLUYOR dizi UNESCO DÜNYA MİRASLARI SERGİSİ AÇILIŞI … AR-GE ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ ÖNEMLİ kahramanmaraş belediyesi

Bu haber kez okundu.

Hak-Sen sözleşmeyi halkla yapıyor.
  

Haksen İl Temsilcisi Akın Ozan tarafından yapılan basın açıklamasında, yılan hikayesine dönen maaş zammı sürecinde yaşananlara atıfta bulunularak; “Bugün burada Kamu çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) tarafından Türkiye çapında aynı anda yapılan basın açıklamasını yapmak ve yılan hikâyesine dönen bir sürecin arkasından dağın fare doğurması olayı gibi gördüğümüz 4+4 zammı ve bundan sonraki süreçte bu kadar uzun uzadıya görüşmelerin olmaması için sendikamızın görüşlerini kamuoyu ile paylaşmak, bunu da ‘Hükümetin atadığı Hakem kurulu’ ile değil ‘Halkımızın hakem kurulu’ ile paylaşmak için toplanmış bulunuyoruz.  Yani ‘Memurun Sözleşme Masası’nı halka açıyoruz” dedi.

 


Toplu sözleşme memuru teğet geçti.

 

Kahramanmaraş Basınının yoğun ilgi gösterdiği basın açıklamasında Akın Ozan şunları dile getirdi; “Değerli arkadaşlar; 12 Eylül 2010 tarihinde ki referandum sonucu yapılan Anayasa değişkliğinde memurlara toplu sözleşme hakkı verilmiş ve bu değişikliğin üzerinden 19 ay geçtikten sonra zorla da olsa memurların toplu sözleşme hakkına ilişkin yasal düzenleme yapılmıştır. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme yasasının gecikmesi nedeniyle 2012 yılına sıfır maaş artışıyla girmişler ve ilk 5 aylık dönemde de aynı maaşlarını almaya devam etmişlerdir.  Memurun tarihinde ilk defa yaşanan tüm bunların nedeni toplu sözleşme yapılması içindi Ancak,  toplu sözleşme sürecinin sonunda görüldü ki 2,5 milyon memur 1,8 milyon emekli memur olmak üzere 4,3 milyon insan boşuna umutlanmıştır. Bu yıl ilk defa yapılan toplu sözleşmenin 9 yıldan beri yapılmakta olan toplu görüşmeden hiçbir farkının olmadığı görülmüştür. Çünkü her iki durumda da son kararı hükümet vermiş, Her ne kadar adı TOPLU SÖZLEŞME olsa da hükümetin tek taraflı olarak belirlediği şartlar kabul edilmiş, Bir başka deyişle toplu sözleşme son zamanların moda tabiri ile memuru teğet geçmiştir. Ve sonucu bütçe kanunun ile önceden belirlenmiş bir toplu sözleşme süreci sonunda memurlar ve emeklilerinin 2012 ve 2013 yılları feda edilmiş, Hükümet bir taşla iki kuş birden vurmuştur.”

 


Memura sıfırın altında zam.

Memurun bu yıl sıfırın altında zam aldığını belirten Akın Ozan; “Doğrusunu söylemek gerekirse, Memur ve emeklilere 2012 yılı için verilen 4+4 maaş zammının 2,87’si daha ilk 5 ayda enflasyon tarafından geri alınmış, Yılbaşından beri elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, ulaşıma ve bütün vergilere yapılan zamlar da diğer kalanı eritmiş, kısaca Memurlara reel olarak sıfırın altında maaş artışı yapılmıştır” diye konuştu.

 

Bizim hakem kurulumuz halktır.

Hakem Kurulunu Hakim Kurul olarak niteleyen Ozan; “Toplu sözleşme yasasına göre Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun çoğunluğunu Bakanlar Kurulunca belirlenen üyeler oluşturduğu için sendikaların hiçbir önerisi kabul görmemiştir. Bu kurula HAKEM Kurulu yerine HÂKİM kurul demek daha yerinde olacaktır. Bize göre Memurların tarihinde ilk defa yapılan adına toplu sözleşme denilen bu sözleşme amiyane tabiri ile tam bir fiyaskodur ve adına da toplu sözleşme demek doğru değildir. Bugün ülke çapında yaptığımız bu eylemde, memurun sözleşme masasını kurarak,  HAKSEN konfederasyonunun aşağıdaki taleplerini halka soracağız. Yani halkımızın hakemliğine başvuracağız. Biz HAKSEN Konfederasyonu olarak bir daha bu kadar gürültü koparılan, yılan hikâyesine dönen ve ardından dağın fare doğurduğu bir sözleşme süreci olmaması için çok değil makul ve mantıklı olan üç adet talepte bulunacağız ve bunu da bugün burada halkımıza soracağız.

 


Taleplerimiz; 

 

1- Enflasyon + Büyüme Oranında Maaş Artışı: Enflasyon memurun, emeklinin kısacası halkın alım gücünü düşürmektedir. Bu nedenle memurun enflasyon kaybı telafi edilmelidir. Her yıl açıklanan verilere göre Ülkemiz de kişi başına düşen milli geliri artmaktadır, dolayısıyla bu gelirde pay sahibi olan memurun ve emeklinin payı ödenmeli ve Vergi dilimi adı altında memura verilen zammın tekrar kesilmesine bir an önce son verilmelidir.  Sonuç olarak; memur maaş artışında bu kadar kargaşaya yer verilmeden memura her yıl resmi olarak açıklanan enflasyon + büyüme rakamlarından oluşan maaş zammı yapılmalıdır.

 

2- Ek Ödemeler Emekliliğe Yansıtılmalıdır: Memurlara maaşlarına ilave olarak yapılan ek ödemelerin emekliliğe yansımamasından dolayı,  memurlar emekli olduklarında, çalışırken aldıkları maaşın % 50’si kesilmektedir.  Bu nedenle yüzbinlerce kişi çalışmaya mahkûm edilerek ‘mezarda Emekliliğe’ zorlanmaktadır. Dolayısı ile Ek ödemelerden her türlü yasal kesintinin emekli aylığına dâhil edilmesini istiyoruz.

 

3- 4/C dâhil tüm sözleşmeli personel kadroya geçirilmelidir: Uluslararası sözleşmelere ve hukuka aykırı olarak Devlet eliyle güvencesiz personel çalıştırılmasına son verilerek, Memurun ABC gibi kamplara bölünmemesini ve başta 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışmakta olan personel olmak üzere, tüm sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyor, yapaya başladığımız imza kampanyamıza tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1245

banner1233

banner1234

banner1246

banner1248

banner1237