Öne Çıkanlar EV YANDI SANKO İFTAR YEMEĞİ YENİ BULVARLAR GELİYOR! MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ… dizi

Bu haber kez okundu.

GÜVENÇ: “KAHRAMANLIĞIN VE VATANSEVERLİĞİN DESTANINI YAZAN GAZİLERİMİZE MİNNET BORÇLUYUZ.”
 Dernek başkanı Tayfun Özbek ve dernek üyeleri Milletvekili GÜVENÇ’e ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

GÜVENÇ, şehitlerimize ve gazilerimize minnet borcumuz var diyerek, gazilerin yaşayan birer vatanseverlik abidesi olduğunun altını çizdi. Kahramanlığın ve vatanseverliğin destanını aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin yazdığına değindi.

Milletvekili Sıtkı GÜVENÇ, AK Parti iktidarları döneminde gazilere ve şehit yakınlarına önemli haklar kazandırıldığına da değinerek; " Daha önce terörle mücadele sırasında şehit olanların yakınları ile gazilerimizin kendilerine bir istihdam hakkı bulunmakta idi. 6353 sayılı Kanunla şehit yakınlarına verilen istihdam hakkı birden ikiye çıktı. Son çıkan Torba Yasa ile Terörle Mücadele Kanununun kapsamı dışında bulunan ve görevi nedeniyle hayatını kaybeden veya malul olan yani vazife ve harp malulü kapsamında olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı getirilmiş oldu. Ayrıca vazife malullüğü kapsamında bulunan diğer kamu görevlilerine de bir istihdam hakkı getirildi. Şehit yakını ve gazilerimizden su ve elektrik ücretlerinde indirim imkânından yararlanamayanların tamamı artık bu haktan yararlanabilecek. Ayrıca gazilerimizin 25 yaşından küçük çocukları ile anne ve babalarına da ücretsiz seyahat hakkından faydalanma imkânını sunuldu. Vazife ve harp malulü kapsamında olup, faizsiz konut kredisinden yararlanamayanlara da bu imkân sağlanmış olacaktır. Bu çerçevede, hak sahipleri 73.000 TL tutarında faizsiz konut kredisini yirmi yıl vade ile kullanabilecekler. 2330 sayılı Kanun ile harp malullüğü kapsamındaki kamu görevlileri ile 3713 sayılı kanun, 2330 sayılı kanun ve Harp Malullüğü kapsamındaki er ve erbaşların aylıklarında üst sınırın kaldırılmasıyla maaşlarında artış sağlandı. Yine son yasaya göre gazilerimizin, çalıştıkları için maluliyet aylıkları kesilmeyecek ve iki aylığı birden alabilecekler ve sonraki çalışmalarından dolayı ayrıca emekli aylığı alabilecekler.” Dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol