Öne Çıkanlar AŞIRI SICAKLARA DİKKAT BAYRAMDA TRAFİK KAZASI BARAJA NAZIR MESİRE ALANI BATIPARK STADINDA 5 BİN KİŞİYLE İFTAR AİLECEK CAMİDE

Bu haber kez okundu.

Güneşi Hiç Batmayan Bir İstiklal Marşımız Var

Sağlam, 10. Türkçe Olimpiyatları Kahramanmaraş programı kapsamında kente gelen yabancı öğrenciler için düzenlenen tanışma yemeğinde, uluslararası düzenlenen etkinliğin çok önemli olduğunu ifade etti.

Düzenlenen tanışma yemeğinde 70 öğrenci, Kahramanmaraş’lı iş adamları, kurum müdürleri ve protokol eşliğinde akşam yemeği yediler.

Yemekten sonra kısa bir konuşma gerçekleştiren Lider İşadamları Derneği Kahramanmaraş (KALİDA) Genel Sekreteri Mahir Keçe konuşmasında, “Anadolu’nun saklı değerlerini dünyaya pay etmek için ahdetmiş örnekleri kendinden bir sivil hareketin bu anlamlı yürüyüşü 3 asırdır rüyaları görülen ama bir türlü gerçekleşmeyen müjdesinin hakikat olduğu, horozları çoktan ötmüş apaydınlık bir şafağın belirdiği anlamına da geliyor. Her şeyin sahibi ümitlerimizi bir kez daha söndürmesin. Aslan almanın ilk şartı aslan olduğuna inanmaktır. Öncelikle bu mesele inanmak meselesidir, inanmakla başlar her şey” dedi.

TBMM Başkan Vekili Mehmet Sağlam ise konuşmasında; 135 ülkeden 1500 öğrencinin  Türkiye’de olduğunu ifade ederek konuşmasını şu sözleri ile sürdürdü; “7 kıtadan gelen öğrencilerimiz 41 ilimizde gösteri yapacaklar, en son İstanbul finali ile yolcu edeceğiz. Temel amacımız, 250 milyon insanın konuştuğu değişik lehçelerde Türkçemizin, Türkçe öğrenen insanlarını teşvik etmektir. Bu gençler aşağı yukarı bine yakın 7 kıtadan bine yakın okuldan seçilmiş şampiyonlar. Burada Türkçe olimpiyatlarının Türkiye finali için hazırlıklar ve yarışmalar yapılıyor. Orada şampiyon olanlar buraya geliyor. Onun için bunun adına olimpiyat diyoruz. Şimdi Türkiye dede şampiyonların şampiyonları seçilecek ama bunların hepsi zaten birer şampiyon. Bu gördüğünüz gençler, kendi ülkelerinin şampiyonları. Şimdi benim akademisyen olduğumu biliyorsunuz. Dünyada çok toplantılara gittim, genellikle İngilizce, Fransızca, duruma göre de Rusça uluslar arası dil olarak kullanılır. Dünyada ilk defa uluslar arası dil olimpiyatlarında Türkçe, uluslar arası dil olarak kullanılıyor. Bu gençler aralarında Türkçe konuşuyorlar ve 15 gün süre ile de Türkçe konuşacaklar, Türkçe şarkı ve şiir söyleyecekler. Şimdi yabancı ülkede 7 seneye yakın süre geçirmiş insan olarak şunu söyleyebilirim ki; yabancı dil öğrenebilirisiniz kolay bir iş değildir ama yabancı dil ile espri yapmak, şiir okumak, tiyatro oynamak çok zor bir iştir. Bende bu gençleri büyük bir taktirle karşılıyorum. Tabi ki Türkçe olimpiyatları Türkçenin sevgi, hoşgörü, diyalog dili gelişmesine olan katkısının yanında 7 kıtada ve bütün ülkelerde 135 e yakın bu ülkelerde Türk okullarından gelen gençlerdir. O Türk okullarında 24 saat Türkçe İstiklal Marşı okunuyor. Tarihte böyle bir şey yok. Yani Endonezya da güneş doğarken, Amerika da güneş batıyor, oradaki okul eğitime başlarken İstiklal Marşı okuyor, onlar uyurken Amerika’daki uyanıyor ve İstiklal Marşı ile devam ediyor

Yani bu bir uluslar arası üzerinden güneş batmayan bir İstiklal Marşımız var. İngiliz Marşı bile dünyanın sadece yarısında söyleniyordu. Türkiye, Türk istiklal marşını  bugün bütün dünyada 7 kıtada söylüyor. Çünkü bu okullar İstiklal Marşı ile başlıyor. Bunların oluşumunda çok uzak diyarlarda bir manevi lider var. O manevi lidere buradan bugün Türkiye’nin birkaç şehrinden daha olduğu gibi selamlarımızı sevgilerimizi bu gençler adına minnetlerimizi gönderiyoruz. Bunun dışında bu faaliyetin ve bu büyük hareketin iki kahramanları var. Birinciler; öğretmenler, yalnız öğretmenlik mesleğinin kutsiyetini değil, kendileri doğrudan doğruya anlattıkları, tavsiye ettikleri, öğrendikleri ilimin ötesinde bu gençlere davranışları ile örnek oluyorlar. Bunların hepsi rol model olacak insanlık misali öğretmenlerdir. Bu hareketin bir numaralı kahramanları öğretmenlerimizdir. Onları minnet ve sevgi ile selamlıyorum. İkincisi ise şimdi bir çok masada ve onlarla beraber olan Türkiye’nin en zengin adamları değil ama gönülleri bol ve gönülleri zengin işadamlarıdır. Bazen de onların bulundukları okulları gidip görüyorlar. Verdikleri paralar nerelere gidiyor ve desteklerinde neler yapılıyormuş görüyorlar. Dolayısıyla onlar sevabı saygıyı hak eden arkadaşlarımız. Kendilerine gelen her Türk işadamına ticaret gibi hizmet ediyorlar. Bunları ben bir çok ülkede gözlerimle gördüm.  Davranışları ile etkili olan insanlar haline gelmişlerdir. Bu organizasyonu üstlenen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Mehmet Sağlam’ın konuşmasının ardından ise dondurma şovu yapıldı. Öğrenciler dondurma şovunu merakla izlerken, bir çok öğrencide dondurmayı kesmeye çalıştı. Gecenin sonunda ise öğrencilerden bir kaçı mini bir Türkçe olimpiyatı şovu gerçekleştirdi. Yabancı öğrenciler yarın akşam Hanefi Mahçiçek Stadyumu'nda düzenlenen programda sahneye çıkarak hünerlerini sergileyecek.

 

Geceye birçok kamu kurum müdürleri, işadamları katılırken, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Milletvekili Dt. Sıtkı Güvenç, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcı Mustafa Küçük, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın ve birçok konuk katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol