Öne Çıkanlar dizi AFŞİN BELEDİYESİNDE AFŞİN DEVLET HASTANESİNDEN İKİ YENİ HİZMET 70 YETİM GİYDİRİLDİ Esat Şengül

Bu haber kez okundu.

EKİNÖZÜ’NDE ÖZEL GÜVENLİKCİLERİN EYLEMİ
 İşten çıkarılmaları protesto eden güvenlikçiler Kandil Barajlarında eyle yaparak protestoda bulunmaya devam ediyorlar.

Olayın duyulmasının ardından Gaziantep’ten Ekinözü’ne gelen ve Ekinözülü güvenlikçilerin eylem yaptığı bölgede yetkililerle görüşen CHP Ekinözü Belediye Başkan Aday Adayı Fatih Vicdan konu hakkında ilginç ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. Vicdan, “Milletvekilleri ve EnerjiSA işten çıkarılmama konusunda söz verdikleri halde sözlerinde durmadılar. İşten çıkarılma durumu bölgeyi geriyor. Ekinözü halkı ve gençler huzursuz. Yaşanabilecek huzursuzluktan yetkililer sorumludur” dedi.

Yerel gazete sahipleri, basın mensupları, CHP Elbistan İlçe Başkanı Naci Göçmen ve CHP Ekinözü İlçe Başkanı Av. Ali Çiçek ile Elbistan Kervansaray Restaurantta bir araya gelen CHP Ekinözü Belediye Başkan Aday Adayı Fatih Vicdan, yaptığı açıklamalarda Ekinözü’nde güvenlikçilerin işten çıkarılması halinde büyük sorunlar yaşanacağını iddia ederek yetkilileri uyardı. Vicdan yaptığı basın toplantısında şunları söyledi:

MİLLETVEKİLLERİ VE ENERJİSA İŞ

ÇIKIŞI YOK SÖZÜ VERMİŞLERDİ

“Şu anda Kandil Barajlarında 46 Ekinözülü genç çalışıyor. Güvenlik şirketinin değişmesi sonucu 46 olan güvenlikçi personel sayısından 25 kişi işte çıkarılacak ve sayı 21’e düşecek. Bu durum Ekinözü halkının huzurunu bozuyor ve güvenlikçiler Kandil barajlarında birkaç gündür eylem yaparak durumu protesto ediyorlar. Ekinözü halkı ve gençler iş çıkışı istemiyorlar. Durum ilçede büyük huzursuzluk yarattı.

4 YIL ZORLUKLA ÇALIŞTILAR TAM RAHAT EDECEKLERDİ

Ekinözülü güvenlikçi gençler tam 4 yıldır en ağır şartlarda çalışarak bu güne geldiler. Tam rahat edebilecekleri dönemde işten çıkarılıyorlar. Protesto eylemlerini duyar duymaz siyasi kimlikle değil Ekinözülü vatandaş kimliğimle Gaziantep’ten Ekinözü’ne geldim ve yetkililerle görüştüm. EnerjiSA 46 insanı, bölge gencini bünyesinde tutamaz mı? Elbette tutabilir. Görüşmelerde 21 kişiye düşürülecek gevenlikçi sayısının 46’da kalmasını talep ettik. İhaleyi alan yeni güvenlik şirketi 21 kişi ile çalışabileceğini söyledi. Görüşmelerde ayrıca bir yazılı raporun üst makamlara iletileceğini söylediler ama sayının 46’da kalması yönündeki raporun kabul görüp görülmeyeceği meçhul.

AÇ VE SUSUZ EYLEM YAPIYORLAR VAHİM OLAYLAR ÇIKABİLİR

İşten çıkarılmaları protesto amacıyla eylem yapan Ekinözülü güvenlikçi gençler birkaç gündür aç ve susuz oradalar. Olumsuzlukların devamı halinde vahim olayların çıkmasından endişe ediyorum. HES’ler okul, cami, konut gibi yatırımları da beraberinde getiriler. Harcanması gereken masraflar ne yazık ki yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde 15 dakikalık deneme üretim yapıldı. 200 bin TL’lik enerji üretildi. Böylesine bir yatırımda 46 insanın istihdamı nedir ki? İstihdam sağlansın, bölgenin huzuru bozulmasın. Bölge insanının bu durumlara düşürülmesinin sebebi bölge siyasetçilerinin suçudur. Eğer ileride işten çıkarılma olur da dışarıdan personel getirilme durumu ortaya çıkarsa huzur bozulur.”

DURDU ÖZBOLAT VE GÖRÜŞMELERİ

Diğer yandan Kandil barajlarında sinirlerin her gün daha fazla yükseldiği, protesto eyleminde jandarma ve EnerjiSA yetkilileri arasında gerginliklerin yaşandığı ortaya çıktı. CHP Ekinözü Belediye Başkan Aday Adayı Fatih Vicdan, olayların sakinleşmesinde ilk gün büyük çaba sarf ederken, iktidar yanlısı siyasilerin “Durumu ancak iktidar siyasileri çözer” şeklindeki sözleri, “Madem öyle ise bu duruma neden müdahale edilmedi? Ekinözülü gençlerin ekmek davasında iktidar milletvekilleri ve ilçe siyasileri nerede?” sözleriyle tepki gösterdi. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat’ın EnerjiSA ve diğer yetkililer ile görüşmeler halinde olduğunu söyledi.

HABER İsmail BOZDOĞAN/KAHRAMANMARAŞ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol