Öne Çıkanlar dizi PAZAR GÜNÜ DANANIN KUYRUĞU KOPUYOR TÜRKİYE ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR KOMUTANLARDAN ZİYARET ÜNİVERSİTE SOKAĞINDA GÜLLER AÇTI

Bu haber kez okundu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İÇİN HAZIRLIK
 Bu makul ve mantıklı fikri öne süren yönetim uzmanı, bu kentin sorunlarına duyarlı insan Bünyamin Günal, Büyükşehir Belediyesi için hazırlıklar hakkında düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmış.

Türkiye Belediyeciler Birliği eğitimcilerinden olan Bünyamin  Günal yazısında; “Önceki 16 büyükşehirler, yeni oluşan 14 büyükşehirlere göre, özellikle de K.Maraş’ın komşusu Adana, Kayseri ve Gaziantep, K.Maraş’a göre, 20-25 yıllık bilgi ve deneyimleri ile öndeler ve avantajlılar. Bu açık arayı kapatmak, onlarla aynı düzeye gelebilmek ve hatta yeni kurulanlar arasında farkındalık yaratmak için çok büyük emek, gayret, fedakârlık, farklı oluşum, hatta seferberlik ruhu gerektirir. İşte bu nedenlerle büyükşehir uygulamasına başlarken; önümüzü görebilme ve hedef belirleme amacı ile mevcut durumu tespit, ön bilgilenme ve hazırlık çalışmaları yapılmalıdır. Büyükşehir adayları bu bilinçle yola çıkmalıdırlar.

Kahramanmaraş’ımızın sosyal, kültürel, ekonomik gelişmişliğini ve halkımızın refah düzeyini yükseltmek; komşu ve bölge illeri arasında rekabet ve tanınma gücünü artırmak; halkımızın günlük yaşantısını kolaylaştırmak önemli ve öncelikli hedeflerdendir. Bu nedenle; ön yargısız, suçlamadan, taassup ve saplantılardan arınarak, açık yüreklilikle sorunları ortaya koyarak çözüm önerileri geliştirmeliyiz. Aksi halde büyük ve modern kasaba olmaktan kurtulamayız. Büyükşehir oluşumuzla bu sorumluluğumuz daha da artmaktadır.

Yıllarca süregelen ve biliniyor olmasına rağmen de dillendirilemeyen veya yakınmalarla sorumluluğu başkasına yükleme alışkanlığı ile büyüyen sorunlarımız elbette olacaktır. Çözümler ise, günlük, yasak savma ve palyatif tedbirlerle yürütülmüşse de, mevcut durumu yeterli görme ve gösterme, her şey yolundaymış gibi alışkanlığımız süregelmekte ise de, bütün bunlara rağmen yeni çalışmalara başlarken, asla önceki dönemlerin belediye başkanlarını da, hizmetlerini de, yapılanları da eleştirmemeliyiz, suçlamamalıyız, incitmemeliyiz. Zira onlar kendi dönemlerinin zorluklarına ve şartlarına göre, mevzuat ve imkanlarına göre, şahsi fedakarlıkları ile en iyi hizmeti vermişlerdir. Onların vefat edenlerini rahmetle, hayatta olanlarını minnetle anmalıyız. Onlar sadece örnek ve ibret olmalıdır. Hatta uygulamalarda danışman olarak görüşleri ve gönülleri de alınabilir. Yeni aday, yeni baştan il’i bütünü ile programlamalı, günümüz kaynak ve imkanlarını, teknolojisini kullanmalıdır. Geçmiş bitti, geleceğe bakmalıdır.

Böylece çözüm yolları araştırıldığında; bazıları siyasi otoriteye, genele, mevzuata, bürokratik işlemlere, idari kararlara bağlıdır. Diğer bazıları ise, cesaretli ferdi kararlara, inisiyatif kullanmaya, risk ve sorumluluk almaya, paylaşma ve birleşmeye, ortak akla ihtiyaç vardır. İşte büyükşehir önemli bir fırsattır.

Sonuç olarak; niyet ve hedef büyük tutulmalıdır. Sorunların üstesinden gelmek imkansız ve hayal değildir. İşte büyükşehir bunun için önemlidir, öncülük etmeli, lider olmalı ve hizmette hedef vermelidir.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol