Öne Çıkanlar Nilden Bayazıt Postalcı BÜYÜK TEHLİKEYE SON 2 GÜN MUHTARLARLA İFTARDA BİR ARAYA GELDİ NÜFUS CÜZDANI MAVİ İMİŞ TEPE; ÇIRAK YETİŞMİYOR

Bu haber kez okundu.

BİR KADIN VE BİR ANNE!
 28 Eylül cumartesi günü, sabah saatlerinde başlayan Mehmet Akif Kültür Merkezi'ndeki programa, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen sivil toplum örgütü temsilcisi kadınlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan panelde konuşan Türkiye Kent Konseyleri Dönem Başkanı ve Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, kadının toplumdaki önemine işaret ederek, bir anne ve bir eş olan kadınların, doğru olduğuna inandığı her düşünceye gönlünü açtığını ve bu düşünce için inanarak mücadele ettiğini ifade etti ve gerek toplumsal, gerekse de dünya barışında kadına büyük görevler düştüğünü söyledi.

Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan; "Bunun için de topyekun bir direniş hareketine ihtiyacımız var. Bu direniş hareketinde de en önemli etken kadınlarımız. Ülkemizde ne cinsiyet, ne din, ne ırk ne de mezhep çatışmalarına müsaade etmemeliyiz. Bir kadın, bir anne olarak evlatlarımızı olabildiğince hoşgörülü ve farklılıkların bir zenginlik olduğunu idrak eden nesiller olarak yetiştirmeliyiz." dedi.

BUNU MASLAHAT İÇİN SÖYLEMİYORUM!

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ise toplumun esas dinamiklerini kadınların oluşturduğunu söyledi. Her başarılı erkeğin ardında güçlü bir kadının bulunduğuna dikkat çeken Poyraz, tebessüm ettiren konuşmasında; "Elbette ki bu toplumun esas dinamiklerini siz oluşturuyorsunuz. Bunu maslahat için söylemiyorum. Böyle bir şeye ne benim ihtiyacım var ne de sizlerin ihtiyacı var. Dolayısıyla toplumun mimarları elbette ki hanımlarımız. Hanımlar olmasa inanın erkekler perişan olurlar, vallahi de billahi de perişan olurlar. Şimdi bizler üst baş yıkamayı bilmeyiz, giymeyi bilmeyiz. Bunu samimi olarak söylüyorum. Yani sizler bir elmanın yarısı ve aslında yarısından da fazlasısınız. Bugün bir kısım toplumlarda sancı varsa, bunun nedeni o toplumlarda kadının hak ettiği yerde olmamasıdır." diye konuştu.

DUYGULANAN SURİYELİ GENÇ KADIN

Ülkesindeki olaylardan kaçarak Kahramanmaraş'a gelen Raba Alsaid ise yaptığı konuşmayla katılımcıları duygulandırdı. Ailesinin 20 mensubunu Esed rejimine kurban verdiği öğrenilen Alsaid, ülkesinde çocukların annelerinin gözleri önünde katledildiğini vurguladı. Alsaid, şunları söyledi: "Suriye'de 25 Mart 2011'den sonra olanlar malumdur. Öncelikle ben büyük ülkelerin Suriye'de yaşananlar karşısında olan sessizliğini anlayamıyorum. Suriyeli kadınların, kardeşi öldürüldü, çocuğu öldürüldü, eşi öldürüldü. Ülkemizde Manyas diye bir ilçe var. Orada bir kadının 2 çocuğu gözlerinin önünde boğazı kesilerek öldürülmüştür. Bundan daha büyük bir vahşet, dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Suriye kadını bunlara rağmen hiç yılmamıştır ve kendi özgürlüğü için mücadele etmeye devam etmiştir. Bundan sonra da edecektir."

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda daha sonra panele geçildi. Panelistler AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, gazeteci-yazar Meryem Gayberi ve Erciyes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Beylü Dikeçligil konuları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Panel, soru-cevap bölümüyle son buldu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol