banner1028
Öne Çıkanlar CAMİ TUVALETİNDE SAPIK İLİŞKİLER MUHTARLAR YARDIM KERVANINA KATILDILAR VEDA HUTBESİ KONUKOĞLU: BAŞAK TRAKTÖR SANKO GÜVENCESİNDEDİR ÇOCUKLAR HAVUZLARI ÇOK SEVDİ

Bu haber kez okundu.

BAŞAK TRAKTÖR “TARLA GÜNLERİ”

 SANKO Holding’in tarım makinaları sektöründeki şirketince geliştirilip üretilen Başak Traktör, Gaziantep’in Nurdağı ve Oğuzeli ilçesinden sonra ‘Tarla Günleri’ kapsamında Kilis’in Elbeyli İlçesi Sarıevler Köyü’nde tanıtıldı.

 

Bölge Müdürü Sinan Taşgın, tanıtım sırasında yaptığı konuşmada,  Başak Traktör’ün 101 yıldır çiftçinin hizmetinde olduğunu belirterek, “Tarla Günleri bu vizyonun parçası. Tanıtım TIR’ımız ve tüm ekibimizle, sahada çiftçilerle bir araya gelebildiğimiz bir organizasyon. Türkiyenin dört bir yanında çiftçilerimizle bir arada olmayı, onları dinlemeyi ve ürünlerimizi sahada daha yakından görebilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

 

SANKO MÜHENDİSLİĞİ ÜRÜNLERİ

Tarla Günleri” etkinliği kapsamında 150’yi aşkın çiftçi, Sanko mühendisliği ürünü Başakları inceleme ve tarlada değişik model traktörleri test etme olanağı buldu.

 

Başak Traktörün 2060 bahçe çift çeker, 2075 tarla çift çeker, 2080 bahçe çift çeker, BE 90 ve EKO 2047 Serisi traktörleri, çitçiler tarafından detaylı olarak incelendi ve tamamı büyük bir heyecanla kullanıldı.

 

Çiftçilerin, kullanım kolaylığı ve performansına hayran olduğu Başak Traktörler, düşük yakın tüketimi ile çitçi dostu olma özelliğini taşıyor. Test kullanımı yapanların beğenisini kazanan Başaklardan etkinlik sırasında değişik modellerde 6’sı satıldı.

 

Tanıtım sonrasında verilen yemeğe çiftçiler aileleri ile birlikte katıldı, düzenlenen çekilişle şanslı çiftçiler çeşitli hediyeler kazandı.

 

Başak Traktör “Tarla Günleri” önümüzdeki günlerde Araban ve Nizip’te de düzenlenecek.

 

BAŞAK TRAKTÖR

Başak Traktör’ün temeli, 1914 yılında Adapazarı'nda kurulan Demir Araba-Tahta Araba Fabrikası'na dayanıyor. 1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu bünyesine alınan şirkette Sakarya Alat-ı Ziraiye adıyla tarım alet ve makineleri üretildi. O dönemde fabrikanın üretim gamında farklı bölgelerde kullanılan at arabası, hayvanla çekilen pulluk, tırmık, motopomp ve traktör ekipmanları yedek parçaları bulunuyordu.

 

1968 yılında Ford marka traktörler üretilen tesis, pulluk ve diskaroların üretimini de sürdürdü. Ford ile yapılan anlaşma doğrultusunda yüzde 65 oranında yerli traktör üretimine ulaşıldı.1976 yılında 73, 53, 43 ve 33 HP güce sahip traktörlerin üretimi için Avusturyalı Steyr firmasıyla lisans ve yerli üretim anlaşması yapıldı.1978 yılında 12 ve 17 HP gücünde tamamen yerli bahçe traktörleri üretimi için yatırımlar yapıldı ve projesi dahil tümüyle yerli "BAŞAK 12" ve BAŞAK 17" modelleri çiftçinin hizmetine sunuldu. Böylece "Başak" markası doğdu.

 

1994 yılında 45 HP gücünde STEYR 845 traktörleri 2x4 ve 4x4 olarak Avusturya için üretilmeye başladı. Bu proje kapsamında 1000'e yakın traktör ve parçası Avusturya'ya ihraç edildi. 1996 yılında "Başak Traktör" marka ve logosuyla ilk kez, lisans anlaşması olmadan, kendi bilgi birikimi ve teknolojisini kullanan traktör fabrikası olarak 70, 50, 45 ve 33 HP güçlerinde traktör üretimi başlayan ve 2003 yılında özelleştirilen Başak Traktör, 2012 yılında SANKO tarafından satın alındı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1024

banner1033

banner1029