Öne Çıkanlar Nilden Bayazıt Postalcı BÜYÜK TEHLİKEYE SON 2 GÜN MUHTARLARLA İFTARDA BİR ARAYA GELDİ NÜFUS CÜZDANI MAVİ İMİŞ TEPE; ÇIRAK YETİŞMİYOR

Bu haber kez okundu.

BARCELONA'DAN GAZİANTEP’E JOAN MIRO
 Modern resmin en büyük öncülerinden dahi ressam Salvador Dali’nin “Zodyak” sergisinden sonra, sürrealist akımın öncülerinden JoanMiro’nun“DüşleriminRengi”adlı sergisi de Sanko Sanat Galerisi’nde açılacak.

SANKO Holding’in sponsorluğunda20 Eylül - 10 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dali sergisinden sonra, Miro’nun eserlerinden oluşan sergi, sanatçılar ve sanatseverler açısından da büyük önem taşıyor.Dali’den sonra, sürrealist akımın öncülerinden JoanMiró da Sanko Park’ta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde, 25 Ekim – 10 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

SankoSanat Galerisi’nde açılacak "Düşlerimin Rengi" adlı sergi; resim tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan "JoanMıro"nun 1955 ile 1970 yılları arasında yaptığı 35 adet orijinal litografik eserini içeriyor.


JOAN MİRO

Gerçek, onun için "ulaşılması gereken bir sonuç" değil, sadece bir çıkış noktasıdır. Gerisini içgüdülerine bırakır. Klasik bir fırça tuval ilişkisi onu ilgilendirmez. Renkleri sadece tuvaldeki lekeler olarak görür. Doğmamış bebeklerdir onlar ve resmin yaşaması için tek başına yeterli değildirler. Belki de bu nedenle, resimlerinin içine şiirler, kelimeler, objeler katar.

Şiirleri resimleştiren, resimleri şiirleştiren sanatçı olarak tanımlanması bundandır. Resimlerine resim demekten nefret ettiği için onlara "x" adını verir. Ve onlarla sürekli didişir. Hedef, gidebileceği en uzak noktaya ulaşabilmektir. Bazen aşkla yapar bunu, bazen kavgayla…

Resimlerini şehvetle boyar, onlarla adeta aşk yaşar. Durmadan stil değiştirir. Her fırsatta "resmin ötesine geçmek için resmi katlettiğini" söylemesi biraz da bundandır. Kolajlarında kum taneleri, çocuk patikleri, tüyler ve deniz kabuklarına rastlamak mümkündür. Güzel ve hijyenik resimden uzaklaşabilmenin doğruluğuna inanır. Onun için, boşluğa ve bilinçaltına yaklaşmanın yolu budur.

Sanatının ve felsefesinin ardındaki isimler; Nietzsche, Sade, Rimbaud, Mallarmé, Saint PolRoux’tur. Miró onların yapıtlarıyla tanıştıkça kendi yolunu daha iyi çizmiş, Apollinaire okumalarıyla iyice derinleşmiştir. Gençlik dönemlerinden itibaren yaşadığı dünyayla ve onun sorunlarıyla da yakından ilgilenmiştir.

Ünlü Fransız şair RenéChar şunları söylüyor onun için: "Geleneklerden arınmış, şen şakrak ressam… Mutluluğun kışkırtıcı çarkının üstünde avuntular ve kıvılcımlar ekicisidir o. Yasın kıvrımlarında Osiris'i diriltecek güzellikleri vardır. Çok zaman olmuştur göğün mekaniği bu usta cambaza yeşil dallarını, dolambacını ve hilelerini göstereli. 12 Nisan 1961 geldiğinde (uzaydaki ilk insan), Miró çoktan geçmiştir o yoldan. Bir meteordan daha iyisini yapmak çok da bir şey değildir insan alev alev yanmadığında. Miró tutuşur, koşar, bize verir alevini ve yeniden tutuşur."


SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, ikisi uluslararası ressamlar buluşması, birisi Salvador Dali sergisi olmak üzere, 168 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol