banner1028
Öne Çıkanlar ARTAN ARAZİ FİYATLARI KONUT FİYATLARINI DA TIRMANDIRDI! Cengiz ve Emirhan Gitti AVRUPA ŞAMPİYONASINDA KAHRAMANMARAŞ DAMGASI SURİYELİ ÇOCUKLARA TİYATRO ŞENLİĞİ GÜRZ: ŞEHİTLERİMİZ KALBİMİZDE YAŞIYOR

Bu haber kez okundu.

ADATEPE YATIRIM BEKLİYOR
 Göksun ilçesinin 20 kilometre kuzey doğusunda, Göksun Çayı üzerinde yer alan, Afşin, Elbistan ve Göksun’da 360 bin dekar tarım arazisini sulayacak olan Adatepe Barajı, bulunduğu coğrafi konumu, doğal güzellikleri, eşine az rastlanır orman alanı ve demografik yapısı itibariyletarımsal kullanımın dışında da değerlendirilebilecek bir potansiyele sahip.

 

Yapılan araştırmalar, barajların; coğrafi, ekonomik ve sosyal şartlarına göre tek ya da çok amaçlı yapıldığını ortaya koymaktadır. Bu açıdan bakıldığında sulama suyu ve Hidroelektrik enerji üretimi alanlarından hizmet vermesi planlanan Adatepe Barajı, etrafında yapılabilecek rekreasyon alanları ve A-B-C tip mesire alanları ile bölgede yaşayan 276 bin insanın ekonomik, sosyal, kültürel ve turizm alanlarında kullanabileceği bir merkez olmaya aday önemli bir alandır. Dünya Barajlar Komisyonu’nun dünyadaki barajlar üzerine gerçekleştirdiği çalışmada, çok amaçlı barajların, bölgesel ekonomik gelişime sağladığı katkının önemine vurgu yaptığı görülmektedir.

 

“KUZEYİ BİRLİKTE DÜŞÜNÜYORUZ”

 

AK Parti Gurup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mahir Ünal’ın, bölgede katıldığı hemen hemen her toplantıda ve ziyaretinde dile getirdiği, “Biz planlama yaparken kuzeyi birlikte düşünüyoruz. Yani sadece Elbistan, sadece Afşin, sadece Göksun olarak düşünmüyoruz. Kaynak aktarımında da bunlara çok dikkat ediyoruz” ifadelini de dikkate aldığımızda bölgenin cazibe merkezi olmaya aday Adatepe Barajı Rekreasyon projesi son derece uygulanabilir ve kabul görecek bir projedir.

 

-“BÖLGE İNSANIN DENİZ ÖZLEMİNİ BİTİRECEK PROJE”

 

Göksun (52 bin 142), Afşin (82 bin 122) ve Elbistan (142 bin 141) ilçelerinde yaşayan toplam 276 bin 406 kişi dikkate alındığında bu insanların en yakın Akdeniz’e gitmesi ve denizden istifade edebilmesi için yaklaşık 5 saatlik bir yolu kat etmesi gerekmektedir.  Göksun-Dörtyol arası 184 kilometre ve yaklaşık 3.5 saat, Afşin-Dörtyol arası 233 kilometre ve yaklaşık 4 saat, Elbistan-Dörtyol arası ise 253 kilometre 4.5 saat olduğu görülmektedir.

 

Adatepe Barajı etrafında yapılabilecek rekreasyon, mesire alanı ve havuz projeleri ile bölge insanının yaz aylarındaki deniz özlemi en aza indirilmiş olacağı gibi aynı zamanda denize girmek için harcayacağı zamandan tasarruf sağlanmış olacaktır.

 

-“SU SPORLARI İÇİN İDEAL”

 

Toplam 500 hektar alana yayılan Adatepe Barajı bu yönüyle ele alındığında da yüzme, dalma, yelken, kürek, kayak, kano, ejder tekne yarışı ve su kayağı gibi  su sporları açısından da son derece elverişi olduğu görülmektedir. Bölgede yaşayan yerleşik nüfusun yanında Göksun, Afşin ve Elbistan ilçelerinde eğitim gören 6 bin yüksekokul öğrencisi için alternatif spor alanı oluşabileceği gibi gelecek yıllar için ülkemizi uluslararası arenada temsil edebilecek sporcuların yetişmesine bir vesile olacaktır.

 

-“BÜYÜKŞEHİR’E BÜYÜK GÖREV”

 

Tüm bu yönleri ile ele aldığımızda, Menzelet Barajı Mesire Alanı Projesi, Türkoğlu Mesire Alanı ve Ekinözü Mesire Alanları başta olmak üzere il merkezi ve ilçelerde mesire ve spor alanları projeleri bulunan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatih Mehmet Erkoç’a büyük görev düşmektedir. Diğer tüm projelerin aksine Adatepe Barajı Rekreasyon ve Mesire alanı projesinin hayata geçmesi ile sadece Göksun değil, bölgedebirinci derecede Afşin, Elbistan ve Ekinözü ilçeleri istifade ederken ikinci derecede ise Sarız, Tufanbeyli, Nurhak, Doğanşehir ve Darende gibi ilçelerde istifade edebileceklerdir.

 

“KOLAY ULAŞIM”

 

Yapılacak projelerden hedef kitlenin istifade edebilmesi için hiç kuşkusuzu ulaşım imkanı ön plana çıkmaktadır. Coğrafi yapısı itibari ile son derece müsait bir alanda bulunan Adatepe Barajı Göksun’a 20 kilometre, Afşin’e 32 kilometre, Elbistan’a ise 53 kilometre mesafededir. Göksun-Elbistan karayolundan itibaren sadece 6 kilometre uzaklıkta olan Adatepe Barajı her türlü araçla kolayca ulaşılabilecek konumda olması nedeniyle karayolundan transit geçen insanlarından uğrayıp güzel vakit geçirebileceği bir mekandır.

 

“BÖLGE TARİHİ ALANLAR VE DOĞAL GÜZELLİKLERLE DOLU”

Yurtiçinden ve yurt dışından göksun ilçesine gezi düzenleyecek olan grup ve vatandaşlar göksun da türkiyenin en uzun kanyonlarından olan ve 3 kanyonun bilezik gibi sıralandığı hançer,göksun ve kırkgöz kanyonlarının muhteşem bozulmamış doğasını ziyaret edebilirler.dağcılık alanında dağcılığa gönül verenler çok sayıda doğal ormanlarla kaplı dağları gezerek bol oksijenli ormanlarımızda yürüyüş ve kamp yapabilirler.roma ve Bizans dönemindne kalma kaleler tarihi kalıntılar izlenerek görüntülenebilir.çok sayıda akarsuyun birleştiği 3050 rakımlı dağlarında yaz aylarında dahi kar kalıntılarına rastlayabilirler Göksun genelinde yetişen organik meyve ve sebzelerden adeta botanik bahçesi gibi tatlarını alabilirler.

 

Sonuç olarak, Adatepe Barajı Rekreasyon ve Mesire alanı projesi başta Göksun olmak üzere Afşin ve Elbistan ilçelerinin gelişmişlik düzeylerinin artması için son derece önemli bir projedir. Göreve geldiği günden itibaren Göksun’un faydasına olacak birçok projeyi hayata geçiren Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın’ın da böylesi önemli bir projeyi takip edeceğinden ve hayata geçmesi için mücadele vereceğinde hiç kuşkumuz yok.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1024

banner1033

banner1029