Öne Çıkanlar AŞIRI SICAKLARA DİKKAT BAYRAMDA TRAFİK KAZASI BARAJA NAZIR MESİRE ALANI BATIPARK STADINDA 5 BİN KİŞİYLE İFTAR AİLECEK CAMİDE

Bu haber kez okundu.

10.Türkçe Olimpiyatı göz kamaştırdı
 50 bin kişinin üzerinde seyirci atmosferinin olması ise öğrencilerin heyecanını daha da artırdı.

10. Uluslararası Türkçe Olimpiyat'larının açılış konuşmasını Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr.Mehmet Sağlam yaptı.


Bu yıl 7 kıta 135 ülkeden Türkçe öğrenen 1500 öğrencinin geldiğini kaydeden Mehmet Sağlam, Türkiye’ye gelen öğrencilerin hepsinin ülkelerinin şampiyonu olduğunu ifade ederek, gelen her bir öğrencinin ülkelerine döndüğünde gönül elçisi olacağını belirtti. Öğrencilerin kendilerine gösterilen saygı ve sevgi gösterisini ülkelerine aktaracaklarını belirten Sağlam Türk bayrağının farklı saatlerde sürekli dünyada dalgalanmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Türkçe Olimpiyatlarına katılan çocukların Türkçeyi sonradan öğrendiğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Sağlam o çocukların Türkçe şarkı söylediğini, şiir okuduğunu ve hatta şaka yaptığını zikreden Sağlam, Türkçe Olimpiyatları'nın maksadının, Türkçeyi evrensel bir dil yapmak olduğunu bu uğurda ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını ifade etti.


10. Türkçe Olimpiyatları Kahramanmaraş programı kapsamında Hanefi Mahçiçek Stadyumu'nda düzenlenen etkinlikte, Türkçe'nin aşığı olan gençlere burada gösterilen itibarın, Türkiye'ye gösterilen itibar olduğunu belirtti.

MÜZİK ZİYAFETİ ÇEKİLDİ

 

Kahramanmaraş'ın 15 ülkeden gelen 75 öğrencinin şanına yakışır bir şekilde bağrına bastığını dile getiren Sağlam, "Türkçe'mizin sevdalısı bu gençler, 7 kıtada 135 ülkeden bin 500'e yakın gençlerin Kahramanmaraş'taki temsilcileri, öğretmenleriyle 2 bin kişi bugün Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde programlar yapıyor. Dünya çapındaki bu organizasyonun okyanus ötesinde bir manevi desteği var. Onun manevi liderliğinde bu gençleri yetiştiren binlerce öğretmenimiz var. Onlar bu organizasyonun büyük kahramanlarıdır" dedi.

Kahramanmaraş'ta 3 gündür bulunan 15 ülkeden gelen 75 genç, stadyumu dolduran vatandaşlara müzik ziyafeti sundu.

Etkinliğe, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Ak Parti İl Başkanı Fatih Erkoç, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KTSO) Kemal Karaküçük ve Baro Başkanı Metin Doğan ile sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol