banner1078
Öne Çıkanlar BAŞKANI MAHÇİÇEK: TOPLUMSAL BİRLİKTELİĞİMİZİN TEMELİNDE PEYGAMBER SEVGİSİ VAR MAHMUT ARIKAN İLE SABAH SOHBETİ KMSDE YENİ PATRON ERDAL ALPASLAN Belediye Başkanı Hanfi Mahçiçek grup toplantısı

Bu haber kez okundu.

ÜZÜMSÜ MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGINLAŞIYOR
 Konu hakkında açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU; Dönüklü Mahallesi bölgemiz, tarım alanlarının dar olduğu kısıtlı alandan daha fazla verim almamız ve katma değeri yüksek ürünler yetiştirmemiz gereken bir bölge. Bölgede daha önce yetiştiriciliğine başlattığımız çilek ve böğürtlen yetiştiriciliğinden oldukça memnun olan çiftçilerimiz frambuaz yetiştiriciliğini de sevdiler ve frambuaz üretimden de memnunlar çiftçilerimize hayırlı bol kazançlar diliyorum dedi.

6 dekar alana telli terbiye, damlama ve sisleme sistemi ile birlikte, 2016 yılında kurulan frambuaz demonstrasyon’undan dekara ortalama 1 ton verim bekleniyor.

Nemli ve serin iklimi seven frambuaz,  meyvesi piyasada reçel, marmelat, pasta ve dondurma gibi sektörlerde bolca kullanılmaktadır.

Frambuaz aynı zamanda şoklanarak bir yıl boyunca saklanabilmekte, buda üreticiye pazar açısından avantaj sağlamaktadır.

Onikişubat İlçesi Dönüklü Mahallesi çiftçilerinden Yusuf YURDUSEV; “İl Tarım Müdürlüğümüzün destekleri ve önerileri ile çilek ve böğürtlen yetiştiriciliğine başladık, çilek ve böğürtlen yetiştiriciliğinden çok memnunuz 2016 yılında yine tarım il müdürlüğü destekleri ve önerileri ile frambuaz yetiştiriciliğine başladık üretimi gayet güzel daha önceleri Adana’ ya başkalarının tarlalarına  çalışmaya giderdik şimdi ise kendi aile çiftçiliğimizi yaparak aile bütçemize çok büyük katkı sağlıyoruz, Allah Razı olsun emeği geçenlerden. “ dedi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol