banner822

banner818

banner814

banner819

banner821

banner823

banner824

TERKONSAN AMACINA HİZMET ETMİYOR!

23 Şubat 2018 Cuma 13:09
Bu haber 976 kez okundu

Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Muhlis Akkurt, Temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan, 2011 yılında faaliyete geçen ve 242 bin metrekare alan üzerine 68 adet iş yeri inşa edilen TERKONSAN’da, terzi, tekstil ve konfeksiyon alanında faaliyet yürüten işletme sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini savundu.

TERKONSAN AMACINA HİZMET ETMİYOR!
banner811
  

Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Muhlis Akkurt, site içerisinde bulunan 15 dönüm arazinin Aralık ayında ihale usulüyle satıldığını bu süreçte bir takım şaibelerin olduğunu öne sürdü. İhalede, arazinin dönümüne 530 ile 550 bin lira arasında değer biçildiğini ancak Terziler ve Konfeksiyoncular İhtisas Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanının, köşe başında bulunan 3 dönüm 300 metrekare araziyi yönetim kurulu kararıyla 220 bin liradan aldığını iddia etti.

Yazılı açıklama yaparak duruma tepki gösteren Başkan Muhlis Akkurt, devletin desteği ile yapılan sitenin amacına uygun hizmet etmediğini, sektör temsilcilerinin sitede mal sahibi olmak şöyle dursun, kiracı bile olamadıklarını iddia ederek,  birçok işletmenin faaliyetlerini merdiven altı olarak yürüttüğünü dile getirdi.

İşte Akkurt'un yaptığı çarpıcı açıklamadan satır başları:

“SİTEDE BULUNAN ESNAFIMIZIN SAYISI BİR ELİN PARMAKLARINI GEÇMEZ”

“Terziler ve Konfeksiyoncular adı altında yapılmış olan bir Sanayi Sitesi var. Buranın yapımında devletten destekler alındı. Mevcut yerlerin yüzde doksanı bakanlığa ait, ödemesi geçen yıl başladı.

Maalesef bizim esnafımızın ismi halen orada yazıyor. Terziler ve Konfeksiyoncular İhtisas Sanayi Sitesi diye. Bugün o siteye baktığımızda bizim esnafımızın sayısı bir elin parmaklarını geçmez.”

“SANKİ BABALARININ MALI”

“Biz bir yıl önce site yönetimi ile görüşerek bölgede bulunan 15 dönümlük araziyi bizim odamıza ücretiyle vermeleri talebinde bulunduk. ‘Biz burayı 45 bin metrekare kapalı alan yapalım, çarşının içindeki merdiven altı atölyecilerimizi buraya getirelim.’ dedik. Bu teklifimize site yönetimi olumsuz yanıt verdi. İhale ile satacaklarını söylediler, sanki babalarının malı gibi.”

“TERZİLER İHTİSAS SİTESİ OLMAKTAN ÇIKTI”

“Bunun akabinde başköşe parsellerinde 3 dönüm 300 metrekare, Yönetim Kurulu kararıyla 220 bin liradan kooperatif başkanı kendi şahsına aldı. Orası artık Terziler İhtisas Sitesi değil, terzilerin sadece tabelada adı var.”

“DEVLETİN SIRTINDAN PARA KAZANIYORLAR”

“Oradan yer alan mülk sahipleri iş yerlerini kiraya veriyor, yıllık 1000 metrekare alandan 50 bin lira gelir elde ediliyorlar. Mülk sahiplerinin yıl bazında bakanlığa ödediği para ise 8-9 bin lira, tahminen. Orada insanlar devletimizin sırtından yıllık 40 bin lira kazanç sağlıyor ve yerde sürekli değerleniyor.”

“YÖNETİME YAKIN KİŞİLERİN YERİ VAR”

“Bunun yanı sıra, site yönetimindeki kişilere yakın olan kişilerin yerleri var orada. Böyle bir şey olabilir mi? Geçen 11. Ayda oranın ihalesi yapıldı. 530 bin lira ile 550 bin lira arası ihale ile dönümünü satıldı. Kooperatif başkanı, baş köşeyi Yönetim Kurulu kararıyla kendisi aldı. Bunu nasıl aldığını çıkıp kamuoyu ile paylaşması lazım. Bu konuyla ilgili gerekli mercilere görüşeceğiz. Konuyu ilgili bakanlığa, başbakanlığa taşıyıp, gerekirse suç duyurusunda bulunacağız.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder