Öne Çıkanlar 4 AĞIR YARALI AFŞİN KÜLTÜR VE GÜREŞ FESTİVALİ İPTAL EDİLDİ… BELEDİYESPOR MİLLETTEN BAŞKA EFENDİ TANIMAM AŞK VE YEDİ GÜZEL ADAM

Bu haber kez okundu.

TEKSTİL VE KONFEKSİYONDA AVRUPA’NIN LİDERİ
 35 yıllık serüvende Tekstil ve Konfeksiyon sektöründe binlerce başarı kazanan Kahramanmaraş, tecrübesini de ortaya koyarak, dünya lideri olma yolunda ilerliyor. Sektörün nabzını tutan sanayici ve iş adamları, yatırımlarını buna göre dizayn ederek lider olma yönünde teknolojik alt yapısını güçlendiriyor.  

Tekstil alanında kazanılan tecrübe ve başarıyı Konfeksiyon sektöründe yakalamak isteyen ve binlerce kişiye iş imkanı sağlamak için kolları sıvayan KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, sektörün sorunlarını ve çözümlerini yerinde tespit için konfeksiyon sektör üreticilerine yurt dışını işaret etti.

KONFEKSİYON SEKÖTÜRENEN İLK HEDEFİ ÇİN’İ SOLLAMAK

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük ’ün daveti ile yurt dışına çıkarak, Konfeksiyon sektörünün nabzını tutan TERKONSAN Başkanı İhsan Kurtar: “Konfeksiyon sektöründe Kahramanmaraş Çin ile rekabet edebilecek potansiyelde” dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası 30. Olağan Meclisinde üyelere yurt dışı izlenimlerini paylaşan Terziler ve Konfeksiyoncular Sanayi Sitesi (TERKONSAN) Başkanı İhsan Kurtar, Kahramanmaraş konfeksiyon sektörünün Çin hatta dünya ile yarışır düzeyde olduğunu belirtti. Merdiven altı işletmelerden tesisleşmeye döndüğünü belirten Kurtar: “Yurtdışı fuarları ile ilgili arkadaşlarda oraya gidip görmeli, kaliteye önem vermeli. Kaliteli işçilik ve kaliteli üretimin olması şart. Kaliteli üretimi yapabilmek için önce teknolojinin olması lazım. Tasarımcı ve inovasyon yeniliklerini de bizim görmemiz lazım ve bunu da Ticaret ve Sanayi Odasının aracılığıyla görebiliriz. Ticaret ve Sanayi odasının bu konuda çok gayretli çalışmaları var, bu çalışmalar bize yansıyacaktır” dedi.

REKABET ÖNEMLİ

“Konfeksiyonun Kahramanmaraş’ta gelişmesi için rekabet gücümüzün farklılaşması gerekiyor” diyen Kurtar: “ Fuarlarda izlenimimiz İngiltere ve Amerika gelişimini sürdürüyor. Ama ucuz iş gücü ve kalitesiz üretim yapan Çin ise bu gelişimi gölgeliyor.  Türkiye olarak kalitemiz her şeyin üzerinde. Gereken destekler olduğu takdirde Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren her bir konfeksiyoncu Avrupa’ya kaliteli ve nitelikli ürünü üretebilir. Çünkü orada üretim yok. Oradakilerin hepsi dışardan alım yapılıyor, şartları en uygun ülke hangisi ise oraya gidiyorlar. Üretim açığını kapatmak için burada konfeksiyona özel bir destek sağlanması lazım” dedi.

GELİŞİM ŞART

Kurtar son olarak şunları dile getirdi: “Son 30 yıldan bu yana Kahramanmaraş’ta konfeksiyon atölye tarzı iş yerlerinden fabrikasyon yapılanmaya geçti.  30 yıl önce terzilikten gelen arkadaşların açtığı konfeksiyon atölyeleri apartman altında 150–200 metreyi geçmeyen küçük işyerlerinde yapılırdı. Şu anda gelişen teknoloji ile fabrikasyon üretime geçtik.

UZUN ÇALIŞMA SAATLERİ DENGELENMELİ

Vatandaş bize getirip modelim şu diye belirtiyor ve biz bunun bir ön çalışmasını yapıyoruz, muhatabımız onu beğenirse üretime geçiriyoruz. Ama bizim müşterimize, biz şunu yapıyoruz veya böyle bir çalışma var diyerek götürdüğümüz bir şey yok. Kahramanmaraş’ta konfeksiyon emek ve katkı sağlayan bir meslek kolu fakat İstanbul’dan buraya müşteri gelirken Kahramanmaraş ucuz diyerek geliyor. Bunun sebebi Adana, İzmir gibi başka işyerlerinin daha uzun süre çalışmasıdır. Biz 8 saat çalışıyor isek orada 12 saat çalışılıyor ve Adana’da haftada 4000 elbise yapılıyorsa burada ki çalışan 3000 elbise yapıyor, 1000 tane elbise farkı var dolayısıyla bunların önlenmesi ve hükümet tarafından ele alınması lazım”

4 YILLIK GÜÇLÜ BİR İKTİDAR EKONOMİDE YAPISAL REFORMLARI SAĞLAR

AK Partinin tek başına iktidar olmasının yapısal reformları da beraberinde getireceğini belirten KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük: “Özellikle emek yoğun sektörlerde yapısal değişim ve küresel ekonomiye uyum düzeyinin artması 2023 hedefimizi daha da kolaylaştıracak” dedi.

Sektörün tüm sorunlarını bilen ve ona göre çözüm uygulayan bir hükümetin olacağına vurgu yapan Karaküçük: “Tüm sorunların tespiti ile başta Kahramanmaraş olmak üzere üretim yapan tüm illerdeki sorunlar bir bir kalkacak. Güçlü, üretken ve teknolojiyi kullanan bir Türkiye başta ucuz iş gücü ve kalitesiz üretim yapan Çin’in yerini alarak sektörün kalbi konumuna gelecek. Bunun için Kahramanmaraş olarak çalışıyoruz. ‘mutlak parolamız ar-ge, inovasyon’ bunun ikisini birleştirildiğimiz takdirde tekstil ve konfeksiyon başta olmak üzere tüm sektörlerin lideri oluruz” şeklinde konuştu

KATMA DEĞERLİ ÜRENLER ÜRETMEK ÇOK ÖNEMLİ

Karaküçük, önemli olanın üretmek değil nitelikli üretim yapmak olduğunu belirterek, “Üç üretip bire satacağımıza bir üretim üçe satmamız gerekir. Son zamanlarda ileri teknoloji ile tesislerimizde nitelikli ürenler çıkarmaya başladık. Bunun devamı ülkemizin 2023, 2050 ve 2071 hedeflerinde daha da yakından görülebilir. Çalışkanlığın yanı sıra ar-ge, inovasyon ve tasarıma büyük önem veriyoruz”

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1265