Öne Çıkanlar ÖZEL TARAFTARLAR 3 Aralık Dünya Engelli Günü 70 YETİM GİYDİRİLDİ 400 YILLIK BİR TARİHİMİZ VAR 3. METROPOL İLÇE

Bu haber kez okundu.

SANKO ONURSAL BAŞKANI NTV PARA CANLI YAYININDA
  

NTV Para programında Berfu Düven’in sorularını yanıtlayan Konukoğlu, FED’in faiz artırımının bir yıldan beri konuşulduğunu, FED tarafından açıklanan faizin ardından, daha önce faizleri artıran Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası’nın yeniden faiz artışına gitmesinin düşünülemeyeceğini söyledi.

 

Konukoğlu, aksi taktirde sanayi ve inşaat sektörleri ile ticaretin gelişmesinin yavaşlayacağına dikkati çekti.

 

DOLAR 3.30 TL OLUR

 

Önümüzdeki yılsonunda doların 3.30 TL olacağını öngördüklerini kaydeden Konukoğlu, “Zaten artacağı kadar arttı. Daha da üzerine çıkarsa ihracat artar ama yatırımlar azalır. İyi dengelemek, dengede tutmak lazım. Yatırımı kısıtlamayacak, ihracatı düşürmeyecek dengeyi tutturmak lazım” ifadelerini kullandı.

 

Başbakan’ın açıkladığı paketi olumlu bulduğunu, ancak ilk 6 ayda yeni yatırım beklemediğini anlatan Konukoğlu, ikinci altı aydan itibaren önemli gelişmeler olacağına inandığını bildirdi.

 

“Türkiye’nin ikinci altı ayda tüm olumsuzlukları geride kalacaktır” diyen Konukoğlu, bu görüşünü, “Çünkü önümüzde 4 yıl seçim yok. Hükümet kuruldu. Önümüzü görüyoruz. Komşularla ilişkiler de düzeltilirse, sorun kalmaz. Türkiye şu anda yatırım yapılacak en iyi ülke. Komşularla sorun aşılırsa ki, aşılır. Yatırıma bizden daha uygun ülke yok” diye açıkladı.

 

YOLUN İNİŞİ DE VAR, ÇIKIŞI DA VAR, DÜZÜ DE VAR

 

Konukoğlu, 2016 yılını değerlendirirken, ekonomiyi karayoluna benzeterek, “Bir yola çıkıyoruz. Yolun çıkışı da var, inişi de var, düzü de var. Ekonomi de öyle. Bence 2015’te biraz iniş, biraz düzlükte gidilerek yol alındı. 2016 yılında daha iyi yol olacağız, daha iyi gideceğiz. Huzur içerisinde geçecek bir yıl olacağını temenni ediyorum, inanıyorum“ diye konuştu.

 

Asgari ücretin 1.300 TL’ye çıkarılması konusuna değinen Konukoğlu, Türkiye’de taban ve tavan arasındaki maaş farklılığının çok değiştiğine vurgu yaptı.

 

“Bence 1.300 TL çok değil. Ama birden bire 1.300 TL olunca, küçük ölçekli sanayiciler ve özellikle esnaf sıkıntıya girer. Devlet kademeli bir destek sağlamalı. Örneğin 1.300 TL’ye çıkıldığında, bir süre şimdiki ile arasındaki farkın yarısını karşılamalı, diğer yarısını işveren ödemeli” diyen Konukoğlu, belirlenecek süre sonunda devlet desteğinin sona erdirilebileceğinin altını çizdi.

 

HERKES BİZE ASLANSIN, KAPLANSIN DİYOR AMA CEBİNDEN PARA VEREN YOK

 

Suriye’deki iç karışıklıktan dolayı göç eden ve Özellikle Gaziantep başta olmak üzere çevresindeki illerde gündeme gelen Suriyeli işçiler konusundaki soruya, “Buna ilişkin düzenleme yapıldığında, en fazla yüzde 5 veya 10 kotası getirilmeli” yanıtını veren Konukoğlu, “Suriye’nin yükü şu anda Türkiye’nin üzerinde. Herkes bize ‘Aslansınız, yaşayın’ diyor ama cebinden para veren yok” diye diğer ülkelere serzenişte bulundu.

 

Hükümet’in yerli ürünlerin alımına yönelik kararını olumlu bulan Konukoğlu, “Yıllar önce, ‘Japon malı, tapon malı’ diye bir slogan vardı, bugün Japonya dünyanın en kaliteli sanayi ürünlerini üretiyor. Yerli sanayi olarak iş makinaları üretiyoruz. Kalitesinden şüphemiz yok ama kamu başta olmak üzere kullanıcılar yerli üretimi tercih etmeli ki, gördükleri eksikleri tamamlayabilelim, Ar-Ge yatırımlarına daha çok kaynak ayırabilelim” diyerek, sözlerini tamamladı. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol