banner1078
Öne Çıkanlar BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI ÖZEL TARAFTARLAR HEDEFIMIZ ONCE IYI INSAN YETIŞTIRMEK TANRIVERDİ: ASLA GERİ DÖNMEYİ DÜŞÜNMEDİLER FALA BAKACAK!

Bu haber kez okundu.

KMTSO BAŞKANI ZABUN: “KOBİ’LERİN DURUMU 7-8 AY ÖNCESİNE GÖRE DAHA İYİ”
 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet ERKOÇ, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Bşk. Serdar ZABUN, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hanifi ÖKSÜZ, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Gökmen’in konuşmacı olarak yer aldığı ve Moderatörlüğünü Noyan Doğan’ın yaptığı panelde, Finansal Kiralama (Leasing) nedir? Nasıl kullanılır? Kobi’lere sağladığı avantajlar nelerdir? gibi yerel işletme sahiplerinin merak ettiği birçok soru yanıt buldu.

 

Buluşmada konuşan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar ZABUN, ”Kahramanmaraş’ta 2500 Kobi var. Ticaret ve Sanayi Odası aracılığı ile KOBİ’lerimize bugüne kadar 16,5 milyon TL nefes kredisi sağladık” dedi.

 

Kahramanmaraş’ın ekonomisi hakkında bilgi veren Zabun şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’ta KOBİ’lerin durumu 7-8 ay öncesine göre daha iyi. Türkiye ekonomisindeki daralmaya dayalı olarak KOBİ’lerimizde nakit ve Pazar daralması hat safhadaydı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte nefes kredisi adıyla Kahramanmaraş’ta 16,5 milyon lira piyasaya, KOBİ’lerimize kaynak sağladık. Nefes kredisi sadece Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile beraber müşterek sağladığımız bir kaynak. Şu anda yaklaşık 1 aydır KOBİ’lerimizin daha da rahatladığını, esnaflarımızın daha rahatladığını, büyük Eximbank kredilerinde de KGF garantileriyle de piyasada bir rahatlama olduğunu hissediyoruz. Biz Kahramanmaraş olarak ekonomiye canlılık kazandıran, Hükümetimizin bu destekleriyle finansal canlılığın ciddi bir şekilde hissedildiğini söylemek istiyorum.

KAHRAMANMARAŞ’TA 2500 KOBİ VAR

Kahramanmaraş’ta 2500 civarında KOBİ var. Bu kaynaklar KOBİ’ler tarafından üretime ve ticarete dönüştürüldü. Elbette bankacılık sektörü bunu daha iyi biliyor. Bir kısmı borçlara dönmesiyle birlikte piyasanın canlanmasında hissedilebilir nakit akışı sağladı. Demek ki, piyasamıza da para girmiş manasında. Ben biraz da Kahramanmaraş’ın ekonomisi ve Ticaret ve Sanayi Odası’nın durumundan bilgi vereyim sizlere.

9200 ÜYEYE HİZMET VERİYORUZ

Ticaret ve Sanayi Odamız 29 meslek komitesiyle 70 meclis üyesiyle 9200 üyesine hizmet veriyor Kahramanmaraş’ta. 17 milyarlık bir ekonomimiz var. Türkiye’de 24. sıradayız Kahramanmaraş olarak. Bu ekonomik büyümeden çok da memnunuz. Ekonomiye genel anlamda bakarsak 20. sıralarda seyrediyor Kahramanmaraş. Burada 4 adet Organize Sanayi Bölgesi olduğundan bahsetmiştik. Elbistan İlçemizde Organize Sanayi Bölgemiz var, Türkoğlu ilçemizde Organize Sanayi Bölgemiz var, Kahramanmaraş’ın daha önceden 70’li yıllarda planlanmış bir organize sanayi bölgesi var şuan dolu vaziyette. Bir de yine ihtisas sanayi bölgemize başvurduk, kamulaştırmalar devam ediyor, yakında inşallah tahsisleri tamamlayıp bir an önce arsa sahiplerimize teslim etmeyi düşünüyoruz, böyle bir çabamız var. 5 bin dönüm civarında bizim yatırımlarımıza cevap vereceği düşüncesindeyiz.

ARSA SIKINTISI VAR

Kahramanmaraş’ta yatırımlar açısından en büyük sıkıntılarından biri de arsa tahsisi. Kamu arazisi, hazine arazisi pek bulunmamakta ilimizde. %35’i orman arazisi gerisi şahıslara ait, malum ovalar sit ilan edildi zaten. Bununla birlikte yatırım yapılabilecek alanlar kısıtlandı. Onun için Organize Sanayi Bölgelerimizin alt yapısının, arsa tahsislerinin Kahramanmaraş için söylüyorum bunu aranır hale geldi. Bu arsalar çok kıymetli hale geldiğini ifade etmek istiyorum. Şu an kamulaştırmalar da bunun  sıkıntılarını görüyoruz.

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet ERKOÇ panelde “Kahramanmaraş birçok alanda üretim yapan bir şehir. Çelik ve pamuk ipliğinde Türkiye’ye üretiminin yarısını karşılıyor. Tarımda, sanayide Türkiye’nin üretimine önemli oranda katkıda bulunuyor. Kobi dönüşümünde örnek şehirlerden. Küçük atölyeler bugün dev entegre sanayi tesislerine dönüştü. Kobi’lere yönelik yeni alanlar oluşturmak, yatırımcının önünü açmak için gereken çalışmaları yapıyoruz” dedi.

 

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altında faaliyet gösteren ve BDDK denetimi ve düzenlemesi altında olan Finansal Kiralama (Leasing) sektöründe 26 şirket hizmet veriyor. 2016 yılında kayıtlı 58.373 müşterisi olan Türkiye Finansal Kiralama sektörünün dünya sıralamasında 18. sırada olduğunu söyleyen Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Gökmen “ finansal kiralama yöntemi Türkiye’de ağırlıklı makine ve ekipman yatırımında kullanılıyor. Finansal Kiralama Sektörünün performansının izlenmesine yardımcı olan önemli göstergelerden biri Penetrasyon Oranı. Penetrasyon oranı, Türkiye’de kamu ve özel kesimin toplam makine-ekipman yatırım harcamalarının hangi oranda finansal kiralama ile yapıldığını göstermekte. Son beş yıla baktığımızda penetrasyon oranının % 5’ ler civarında olduğunu görüyoruz. Hedefimiz penetrasyon oranını büyütüp sektörümüzü daha yukarılara taşımak. Bunun için sektör olarak sektörümüzün ve ürünümüzün tanınırlığını artırmaya çalışıyoruz. “Leasing ve Kobiler - Birlikte Güçlü Yarınlara” buluşmalarını da bu yüzden organize ettik. Türkiye’nin üreten şehirlerinde ticaretin odağında olan işletmecilere gidip sektörümüzü ve onlara sağladığı faydaları anlatacağız” dedi.

 

KAHRAMANMARAŞ’IN FİNANSAL KİRALAMA SEKTÖRÜ ALACAK PAYI YÜZDE 1.3

Türk özel sektörünün en fazla yatırım yapan şehirlerinden biri olan Kahramanmaraş, 2016 yılını 850 Milyon Dolarlık ihracat rakamıyla kapattı. Başta tekstil olmak üzere, kâğıt, çimento, enerji ve metal mutfak eşyası ile büyük bir üretim merkezi haline gelen kentin marka ürünleri Maraş dondurması ve pul biberi, dünyanın birçok noktasına ihraç ediliyor. Şehirde 4 adet OSB var ve ekonomisinin yüzde 95’ine yakınını Kobi’ler oluşturuyor. Kahramanmaraş sanayisinin 2023 yılı için ise 10 milyar dolar ihracat hedefi var. Finansal kiralama (leasing) alacakları içindeki payı yüzde 1.3’ olan Kahramanmaraş’ın Kobi’leri, bu sektörden daha fazla destek alarak, tekstilden metal eşya sanayisine kadar üretimde makinenin olduğu her sektörde üretim ve ihracat rakamlarını arttırıp 2023 ihracat  hedefi yolunda daha hızlı ilerleyebilecekler.

 

SEKTÖR 2017 YILINDA YÜZDE 10 CİVARINDA ARTIŞ İLE 20 MİLYAR TL İŞLEM HACMİ HEDEFLİYOR.

Aralık 2016 dönemi itibarıyla Finansal Kiralama sektörünün alacaklarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,9 artarak 44 milyar TL seviyesine ulaşması, aktif büyüklüğünün de son 1 yılda yüzde 19,3 öz kaynaklarının ise yüzde 12,6 oranında büyümesi sektörel performansın yükseldiğini göstermektedir. Sektör 2017 yılında yüzde 10 civarında artış ile 20 Milyar TL işlem hacmi hedefliyor.2016 döneminde finanse edilen yatırımların varlık bazında dağılımına bakıldığında; finanse edilen taşınmaz yatırımlarının toplam işlem hacminin yaklaşık yüzde 24’ünü; iş ve inşaat makinelerinin ise yüzde 25’ini ve diğer makine ve ekipmanların da yüzde 17’ sini, tekstil makinalarının yüzde 7’sini, metal işleme makinalarının yüzde 7’sini oluşturuyor.

 

FİNANSAL KİRALAMA (LEASİNG), YATIRIM MALLARININ EDİNİLMESİNDE KULLANILAN ORTA VE UZUN VADELİ YATIRIM KREDİSİ

Türkiye’deki şirketlerin yüzde 99’unu oluşturan KOBİLER, istihdamın yüzde 75’ini karşılarken ihracatın da yüzde 56’sını gerçekleştiriyor. Küresel rekabetin hız kazandığı günümüz dünyasında Kobi’lerin, üretimi, istihdamı, gelirini arttırmak için başvurduğu çeşitli finansal yöntemler var. Bu yöntemlerin ilk sıralarında Finansal Kiralama (Leasing) geliyor. Bu sektörde Kobi’lere yönelik iki türlü uygulama mevcut, ilki Finansal Kiralama… Finansal Kiralama (Leasing), fabrika ve ofis binaları, imalat makinaları, iş ve inşaat makinaları, kara, deniz ve hava taşıtları gibi yatırım mallarının edinilmesinde kullanılan orta ve uzun vadeli yatırım kredisi olarak açıklanıyor. Finansal kiralama ağırlıklı olarak özel sektörün makine yatırımlarını finanse eden bir finansal araçtır. Finansal kiralama işlemlerinin yaklaşık yüzde 75’i makine- ekipman, yüzde 25’i ise fabrika, ofis, otel,  hastane, okul gibi ticari taşınmazların finansmanından oluşmakta.

 

KOBİ’LERE “SAT-GERİ KİRALA” HİZMETİ

KOBİ’lere sunulan ikinci uygulama ise Sat-Geri Kirala… Bu hizmet sayesinde bir şirketin aktifinde bulunan menkul ve gayrimenkuller finansal kiralama şirketine satılıp ardından yeniden kiralanarak finansman sağlanabiliyor. En basit haliyle; şirketler sahibi oldukları binaları belirli bir vadede anlaştıktan sonra finansal kiralama şirketine satabiliyor ve anlaşmaya göre periyodik olarak kira geliri ödemesi yapabiliyor. Böylece kendilerine uzun vadeli işletme kredisi sağlamış oluyorlar. Bu ürünün şirketlere finansman sağlamasının yanı sıra diğer bir olumlu yanı ise, bilançoda tarihi maliyet ile duran varlıklar güncel değerlerine çıkartılmış ve bilançonun şirketin gerçek durumunu yansıtır hale gelmesidir. Kiracı ile finansal kiralama şirketi arasında gerçekleşen bu alım-satım işleminin KDV'den ve kurumlar vergisinden istisna olması ürünün kullanılabilirliğini, dolayısıyla şirketlerin finansmana erişim imkânlarını artırıyor olması çok olumludur.

 

FİNANSAL KİRALAMA YÖNTEMİNİN KOBİ’LERE SAĞLADIĞI AVANTAJLAR…

Finansal kiralama varlığa dayalı  finansman aracı olduğu için mali yapısı çok güçlü olmayan şirketlerin bu aracı kullanabilmeleri diğer finansal araçlara nispeten daha kolay. Çünkü finansal kiralamaya konu olan varlık kısmen de olsa işleme teminat oluşturur. Bununla birlikte, finansal kiralama yöntemi ile kredi kullandırıldığında, kredinin tahsis amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı konusunda bir şüpheye yer kalmaz, kredi nakit olarak kullandırılmaz, yatırım malı leasing şirketi tarafından satın alınır ve kiranın kullanımına bırakılır.

 

Bir diğer avantaj, finansal kiralama ile kullanılan kredi, yatırım kredisi özelliklerine uygundur. Vadesi uzundur, geri ödeme şekli kullanan şirketin sektörünün özelliklerine uygun olarak belirlenir.  Kira ödemeleri genellikle sabittir, bu nedenle  ekonomideki dalgalanmalar kiracının kira  ödemelerini etkilemez.

 

Finansal kiralama işleminin az tanınan ancak en önemli yönü malın alımı ve teslimi ile ilgili tüm işlemlerin leasing şirketi tarafından yapılmasıdır. Finansal kiralama şirketi kiraladığı malın maliki olacağı için, malın ithalatı, nakliyesi, sigortası, alınması gereken çeşitli izin ve belgeler leasing şirketinin yükümlülüğündedir. Listeler halinde belirlenmiş yatırım mallarının finansal kiralama ile alınması  durumunda KDV oranı  %1 olarak uygulanır.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol