banner1165
Öne Çıkanlar GÜÇLÜ HÜKÜMETE İHTİYAÇ VAR DULKADİROĞLU BELEDİYESİ BASIN AÇIKLAMASI KAZIM KARAKUŞ; OYUNLARI BOZACAĞIZ Şehircilik dizi

Bu haber kez okundu.

KİPAŞ İHRACATINI YÜZDE 50 ARTTIRMAYI PLANLIYOR
  

Tekstil grubunda modern iplik ve mensucat işletmeleri ile üretim yaptıklarını ileten Murat Arıöz, yeni dönemde denim ve mensucat üretiminde yüzde 100 kapasite artışı planladıklarını belirtti.

Arıöz, Kahramanmaraş’taki fabrika inşaatımız devam ediyor. Son teknoloji ile donatılan modern tesisimizin makine kurulumu da 2017 yılı sonu itibariyle bitecek. Böylece denim üretimimiz yıllık 100 milyon metreye ulaşacak” dedi.

“İHRACATTAKİ PERFORMANSLA BU YIL HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK”

Kipaş Mensucat’ın 2015’te 50 milyon metre kumaş ürettiğini ve bunun yüzde 50’sini denim kumaşın oluşturduğunu belirten Murat Arıöz, 2015’te 660 milyon TL ciro elde ettiklerini kaydetti. Söz konusu ciroya ulaşmalarında ihracata yönelik çalışmaların etkili olduğunu söyleyen Arıöz, “Bu yıl iç pazarda yaşanan olumsuzluklardan dolayı daralma yaşansa da ihracatta yakaladığımız satış temposu ile hedeflerimizi yakalamış bulunuyoruz.” İfadesini kullandı. Global pazarda denim kumaşın tüketildiği bütün pazarlarda yer alma hedefiyle çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Arıöz “İhracat yaptığımız ülkelerin başında Almanya, Fransa, Portekiz, İtalya, İspanya, ABD, Brezilya, Arjantin, Paraguay, Avustralya, Çin, Güney Kore, Fas, Tunus, Kolombiya, Bangladeş, Romanya ve İran geliyor” diye konuştu. Yeni denim grupları olan ‘Lumix’ konseptinde yüksek kullanım performansını yakaladıklarını ifade eden Murat Arıöz, bugün itibariyle satışlarında yeni ürünlerinin büyük pay oluşturduğunu söyledi. Bu ürünlerin hem kadın hem de erkek grubuna hitap ettiğini dile getiren Arıöz, Lumix konseptinde ki ürünlerin yanı sıra tencel, modal, viskon ve pamuk karışımlı ürünlerin satışının da kayda değer arttığını aktardı.

“DENİM HER DÖNEMDE KULLANILABİLECEK BİR ÜRÜN”

Denimin tek bir alan üzerine düşünülemeyeceğini, herkesin kendi düşüncesine ve tarzına uygun ürün bulabildiğini vurgulayan Murat Arıöz, “ Denim oldukça geniş alanda kullanılıyor. Kısa vadeli dönemlerde trendler farklılık gösterebilir; ancak denimin temeli olan her ortama uygunluk, çok fazla ütü ve yıkama gerektirmeyen, kullanımı ve bakımının kolay olması gibi özellikleri nedeni ile her zaman tercih edilebilecek. Denim kumaşta hangi trend olursa oluşursa oluşsun çevre açısından sürdürülebilirlik anlayışı öne çıkmaya başladı” şeklinde konuştu.

ÖZELLİKLE MENŞEİ DEĞİŞTİRİLEREK İTHAL EDİLEN KUMAŞ

Öte yandan yaptıkları işbirlikleri ve 2020 Kyoto Protokol’ü doğrultusunda hareket ettiklerini belirten Arıöz, üretimlerini ve makine parklarını da bu çerçevede yenilendiklerini açıkladı. Sürdürülebilir üretim anlayışı ile faaliyet gösterdiklerini belirten Arıöz; organik, BCI ve Recycle ürünlerin imalatta ki paylarının giderek arttığını söyledi. Sektörün sorunlarına da değinen Murat Arıöz, özellikle menşei değiştirilerek ithal edilen kumaşlardan dolayı haksız rekabet oluştuğunu ve bundan dolay sıkıntı yaşadıklarını bildirdi. Ayrıca; İran, Ortadoğu ve Rusya pazarlarında ki daralmaların sektörü olumsuz etkilediğini kaydeden Arıöz, “ Döviz kurlarında ki dalgalanmalar ve komşu ülkeler de yaşanan ekonomik-siyasi belirsizlikler nedeniyle Ortadoğu’da Pazar kaybı söz konusu” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol