Öne Çıkanlar KOLAT; TAKIMI BERABER ÇIKARALIM ZİYARETLERİNE BAŞLADI! HÜZÜN TAZE TUTAR AŞK YARASINI HEM GENÇ Eğlence
banner1103

Bu haber kez okundu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ ‘İMDAAAATTT!’ ÇIĞLIKLARI ATMAYA DEVAM EDİYOR
 Zira, arz ve talep arasındaki dengesizlik nedeniyle inşaata firmalarının elinde kalan yeni dairelerin sayısı da hızla artıyor. İnşaat sektörünü bekleyen alt sektörlerin de sıkıntıda olması, işçiliklerin artması Türk ekonomisinin, piyasanın lokomotif sektörü inşaat sektöründe tehlike çanları çalmaya devam ediyor.

Alt ve üst yapı müteahhitleriyle gayrimenkul geliştiricileri artan maliyetler sebebiyle zor bir dönemden geçtiklerini belirtirken, kentin özellikle gelişen batı yakasında mantar gibi çoğalan apartman ve sitelerin birçoğunun boş olduğu ve satılık ilanları ile dolu olduğu görülüyor.

ÇEKLER ÖDENMİYOR, SENETLER GERİ DÖNÜYOR!

Sağlık-Sen ziyareti sırasında siyasetin mihenk taşı Mahir Ünal da kamu yatırımlarının yavaşladığını samimi bir dille izah etmesi, bu gerçeği ortaya koyuyordu zaten. Bu nedenle büro ve AVM alanlarında boşluk oranı artıyor. Ancak sektör oyuncularını en çok zorlayan mesele,  her geçen yıl büyüyen konut stoku.

Bu da müteahhitlerin başını ağrıtıyor. Tahsilatların yapılmaması, ödemelerin gecikmesi, senetlerin arkasının yazılması, bütün bu olumsuzluklara rağmen bazı müteahhitlerin işlerini bırakıp, insanların birikimlerini sömürerek kaçması, sektörü iyice yerlerde süründürüyor.

Dar ve orta gelirli vatandaşlara hitap eden konutlarda arz yetersizliği, üst gelir grubuna yönelik lüks yapılarda ise arz fazlası olduğu için tıkanma yaşayan sektör, yoğun talebini devam edeceği düşüncesiyle inşaatını sürdürdüğü ve yapımını tamamladığı binalarda birikim konut stokunun nasıl eriteceğini kara kara düşünüyor.

Son olarak, her önüne gelenin müteahhitliğe soyunduğu günümüzde, yarım kalan inşaatlar bir yana, oluşan stokların daha da aratması bekleniyor.

Baharla birlikte dileriz sektör canlanır, insanlar hayallerine kavuşurlar. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1098banner1099