Öne Çıkanlar ESKRİM TÜRKİYE ŞAMPİYONASI SONA ERDİ ELMALAR MAHALLESİNİ ZİYARET ETTİ aile büyükleri 92 yaşındaki Şerife Nineyi kaybetmenin acısını yaşıyor. KÜTÜKÇÜDEN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI SANKO KARKAMIŞ KAZILARINA SPONSOR OLDU

Bu haber kez okundu.

GENÇ KASİAD 1. İNSAN KAYNAKLARI ÇALIŞTAYI

Daha sonra kürsüye gelen KASİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Gümüşer; “Bugün etkinliğimize gelen siz değerli misafirlerimizin ortak bir problemini masaya yatırmak ve çözüm yolları aramak için KASİAD olarak 1. İnsan kaynakları çalıştayını düzenliyoruz.

Eminim şu cümleleri birçoklarınız telaffuz etmiştir:

1- Personel var da güvenilir adam bulmak çok zor.

2- Yatırım yapalım ama kaliteli personele nasıl ulaşacağım?

3- Yıllardır emek verdiğimiz bir personel bizi bıraktı gitti.

4- İşinde uzman bir personelimiz çok yaşlandı yerine birini yetiştirmek lazım.

5- İş var diyoruz adam bulamıyoruz.

6- Çalışan personelle çalışmayan personeli ayırt edemiyorum. Maaş zamlarını ve terfileri nasıl adil dağıtacağımı bilemiyorum.

VE DAHA BİRÇOK PROBLEM VE SIKINTI...

Bu problemlerin hepsini tek bir başlık altında toplayacak olursak buna insan kaynakları problemi diyebiliriz.

Şehrimiz ve bölgemizdeki girişimciler islerini ilk kurduklarında bu problem çok önemli değildi ama artık günümüzde çözümü elzem bir hal aldı.

İyi kurgulanmış bir İnsan kaynakları departmanı, şirketlerin kurumsallaşmasında ve nesilden nesile başarılı bir şekilde aktarılmasında kritik rol oynar. Patrona bağımlı olmayan ve saat gibi isleyen bir şirket istiyorsak insan kaynakları konusuna eğilmemiz gerekir.

Bugün konusunda uzman profesyoneller ile şirketlerimizin insan kaynakları birimini nasıl güçlendireceğimize odaklanacağız. KASİAD olarak ilkini gerçekleştireceğimiz çalıştayın devamını da getirecek ve bu konuda tüm şehrimizin yararına bir bilinç uyandıracağız” diye konuştu.

Genç KASİAD Kurulu Başkanı Burak Orhan Arifioğlu ise; “Genç Kasiad’ın kurulduğu son 10 aylık periyottaki üçüncü büyük etkinliğimiz için burada bulunuyoruz. Bugünkü konumuz sadece şirketlerimizin değil. Ülkemizin baştan aşağıya neredeyse her kurumunun sorunu diyebiliriz.

Ben bugünkü etkinliğimizin hikayesini kısaca özetlemek istiyorum. Çok da uzatmadan bugünün esas söz sahiplerine söz vermek istiyorum. Biz gençler olarak bir araya geldiğimizde şirketlerimizin sorunları nelerdiri tartışırken 4 alan genelde karşımıza çıkıyor. Bunlar rekabet, kurumsallaşma, inovasyon ve kabuk değişimi. İnsan kaynakları bu 4 maddenin 3’ünü direkt olarak kapsayan bir konu. Neleri değiştirebiliriz diye konuşurken, bir yerden sonra bu konuya dair bir bilenlere danışmamız gerektiği ortaya çıktı ve bugünkü çalıştayı düzenleme kararını aldık. Sorunlarımızı detaylıca yazıp, panelde konuşulmak üzere katılımcılarımıza gönderdik.

İyi insan kaynaklarını nasıl Maraş’taki şirketlere çekeriz sorusu içinden bugünkü çalıştaya rağmen çözemeyeceğimiz kadar derin bir konu. Biz bugün insan kaynaklarının sadece alfabesini öğrenmeyi umut ediyoruz. Cümle kurmaya ise bugünden sonra zamanla başlamayı ümit ediyoruz. Bu etkinliğin devamını getirip, üniversitemizle iş birliğimizi nasıl daha ileri götürebilirizi tartışmamız gerekiyor. Bunun bir sonraki aşamasında da şehir dışından buraya iyi insan kaynağını çekebilmek adına, Maraş’ın rekabet ettiği çevre illere göre, sosyal anlamda hangi olanaklarını geliştirmesi gerektiğini tartışmamız gerekiyor. Bu yüzden, biz bugün yalnızca İnsan Kaynakları’nın girişini yapıyor. Ve bunun devamını getirmeyi de taahhüt ediyoruz.

Ben basketbolun iyi bir takipçisiyim ve basketbolda her zaman en iyi oyuncuları olan takım şampiyon olmaz. 2+2’nin 5 ettiği, parçaların uyumunun potansiyelinden daha öte bir iş çıkardığı takımlar genelde başarılı olur. Şirketlerimizde bunu başarabilmek için düzenlediğimiz bu etkinlikte başta başkanımız Ali Arpasatan’a ve KASİAD yönetim kuruluna, burada olmayı kabul edip gelen konuklarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Çalıştay programı çerçevesinde Kariyer Net Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Barış Karadenizli’nin sunumunu müteakip panelin birinci bölümünde; “İnsan Kaynakları Departmanı Nasıl Kurgulanmalıdır? Başarılı İK Uygulamaları” konularında açıklamalarda bulunmak üzere, Lalapaşa Kurucu Ortağı, Mentör, İnsan Kaynakları Danışmanı. Asım Hamdi Özçelikel, Derin Akademi Kurucu Ortağı Yusuf Hakan Selahi ve ACT Danışmanlık Kurucu Ortağı Dr. Mert Tinik’in geniş kapsamlı açıklamalarından sonra panelin ikinci bölümünde ise; “Nitelikli Personelin Çalışmayı Arzuladığı Marka İşveren Olabilmek” konusunda açıklamalarda bulunmak üzere, Tosyalı Holding İnsan Kaynakları Müdürü Serkan Ayvataş, Ergene Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Ergene ve Bonfilet Genel Müdür Yardımcısı. Gökhan Azakpur’un açıklamalarına müteakip soru-cevap bölümü ile kapanan çalıştay sonrası, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Arpasatan ve Genç KASİAD Kurulu Üyeleri tarafından konuklara Kahramanmaraş ceviz oyma işçiliği sandık hediye takdimi yapıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol