Öne Çıkanlar EŞLERİNİN BÖBREĞİ İLE HAYATA TUTUNDULAR İSİMSİZ TÜNELLER! OVAYOLU ZAMANLA YARIŞIYORUZ! TANRIVERDİ: BEN ADAY ADAYI DEĞİL NEFERİM

Bu haber kez okundu.

 EKONOMİ’DE ÖNCELİK; FAİZ VE ENFLASYONLA MÜCADELE OLMALI
 KASİAD’a gidip röportaj yapmak istediğimizi söyledik. Kentlerin gelişmesinde, modernleşmesinde, hizmet almasında önemli yeri ve payı bulunan Sivil Toplum kuruluşlarına ilişkindi ilk sorumuz. Her zaman nezaketi ile bilinen beyefendi kişilik Ali Arpasatan, ricamızı kırmadı. Biz de fırsattan istifade ilk sorumuzu sorduk, dedik ki; “Başarılı bir sivil top0lum kuruluş kanaat önderi olarak, göreve geldiğiniz günden bu yana, sürekli partiler üstü kaldınız. Doğru olan bu muydu, bunu nasıl başardınız?”

KASİAD Başkanı Ali Arpasatan, bakın bize hangi cevabı verdi;  “KASİAD kuruluşundan bu yana tüm siyasi partilere eşit mesafede olmuştur. Tüm yönetimler de buna özen göstermiştir. Son zamanlarda birçok STK’nun buna özen göstermediğini görüyor doğrusu buna da üzülüyorum. Bizim bütün amacımız üyelerimiz arasındaki iletişimi artırmak, lobi oluşturup şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamaktır.”

2018 YILI İYİ BAŞLADI AMA KÖTÜ BİTTİ,

2019 KÖTÜ BAŞLADI UMARIM İYİ BİTER

Üstteki ana başlık Başkan Arpasatan’a ait. Piyasada, sanayi sektöründe, çalışanda bir mali darlık, sıkıntı yaşanıyor. Ekonomik kriz her yanımızı, özellikle mutfakları yangın yerine çevirdi. Küresel krizden etkilenmeyen kesim kalmadı. Ancak hükümetin aldığı radikal kararlar gelecek için ümit verici. Bu meselede ne düşünüyordu. Arpasatan şunu söyledi; 

“2019 yılının ilk yarısında büyüme beklemiyorum ancak ikinci yarı ilk yarıdan iyi olacaktır. Bunun iki sebebi var. Birincisi dünyada faizlerin yükselmesi dolayısı ile ülkemize gelen kaynağın azalması. İkincisi ise tasarrufumuzun az olup dışarıya bağımlı hale gelmemiz. Artık ülke olarak lüks tüketim çılgınlığını bırakıp kazandıklarımızın bir kısmını bir kenara koymazsak girişimcilerimiz hep dışarıya mahkum kalacaktır. Gelişmiş toplumlar tasarruf yaptığı için o ülkelerin bankaları toplumun mevduatlarını yine o ülkenin yatırımcılarına kullandırarak büyümeye katkı sağlıyorlar. Dolayısı ile dünyada ekonomik bir sorun olduğunda çok az etkileniyorlar.”

YEP İLE EKONOMİ DENGELENDİ

Düne kadar tarım şehri idik. Oysa şimdi Kahramanmaraş bir sanayi kenti. Özellikle tekstilde, enerjide, hazır giyimde, çimento ve kağıt sektöründe sanayide dev adımlar atan bir şehir. Küresel krizden ülke ve insanlar etkilendi de, Kahramanmaraş bu etkilenmenin neresindeydi, bizler ne kadar etkilendik?

Okuyun; “2018 ağustos ayında yaşadığımız döviz krizinden tekstil sektörü de olumsuz etkilendi. Bilançolar bozuldu çünkü yatırım kredileri döviz cinsindendi ve alacakların bir kısmı TL idi. Şimdilerde YEP sayesinde dengelenme oluştu. İnşallah kalıcı olur. Piyasanın buna inandırılması lazım. Kurların yükselmesi ihracatı olumlu etkilediği için imalat sanayini diğer sektörlere göre göreceli olarak daha şanslı görüyorum. Kahramanmaraş gibi çoğu kaynağını imalat sanayine yatırmış şehirlerin kıymeti maalesef böyle krizlerde anlaşılıyor. KASİAD üyeleri kendine yeni pazarlar bularak bu krizi atlatacak kabiliyete sahiptirler. Ekonomi yönetiminin bu sene birinci önceliği enflasyon ve faizle mücadele olmalıdır.”

YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİN DÜŞÜNCESİ ÖNEMLİ

Son soruya geldik. Malum, Mart ayında KASİAD genel kurula gidecek. Üç dönemdir bu görevi başarı ile sürdüren, karakteri ve ekonomiye katkısı ile bilinen beyefendi insan Başkan Arpasatan, kurumsal kimliğe ve üyelerine öneme veren ve saygı gösteren yapısını ortaya koydu, cevabı da kendisinden beklenen tarzdaydı;  “Doğru, Mart ayında genel kurulumuz var. Elbette göreve devam edip etmeme konusunda bir tasarrufum var fakat müsaade ederseniz öncelikle bunu yol arkadaşlarımla yani yönetim kurulumla paylaşmak isterim. Onların düşünceleri benim için çok önemli.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol