banner1124
banner1125
Öne Çıkanlar MODERN SAĞLIK MERKEZLERİNE KAVUŞACAK OKULLADA GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİLİYOR TANIDIR VE GEDEMENLİ AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ YALNIZLAR İSTASYONU UFKA YOLCULUK KÜLTÜR YARIŞMALARI

Bu haber kez okundu.

DUMLUPINAR; TARIMSAL İLAÇ KALINTILARI KANSEROJEN

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, TRT Çukurova Radyosu’na bağlanarak Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları hakkında bilgiler verdi.

Başkan Dumlupınar, 2. Dünya Savaşından sonra ülkelerin harabe haline gelen ekonomilerini düzeltmek için tarımsal üretime oldukça önem verdiklerini ve doğa ve çevre kaygısı olmadan kimyasal girdileri maksimum seviyede kullanarak üretimi artırma yollarına girdiklerini söyledi. Ancak, 1980’li yıllara gelindiğinde artık bu yaklaşımla üretimin gerçekten sürdürülebilir olmayacağını anladıklarını ve yenilenebilir, izlenebilir, kaliteli ve sağlıklı ve yeterli ürünleri elde edecek uygulamaları devreye soktuklarını, yani biryandan tarımsal verimlilik ve üretim korunurken, diğer yandan da çevreye zarar vermeden, tarımda istihdam edilen insanların yaşam kalitelerini yükseltmesinin gündeme geldiğini ifade etti.  

Dumlupınar, bu doğrultuda iyi tarım uygulamalarının geliştirildiğini, bunların; azaltılmış toprak işleme, fazla gübre kullanımının engellenmesi ile özellikle yeraltı sularının ve akarsuların kirlenmesinin önlenmesi, tarımsal ilaç kalıntılarının bekleme süresine riayet edilerek hasadının yapılması, zararlılarla biyolojik mücadelenin ön plana çıkması gibi uygulamalar olduğunu bildirdi. İyi tarım isminin diğerinin kötü olduğunu çağrıştırdığını, aslında bütün uygulamaların bu şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Özellikle tarımsal ilaç kalıntılarının çok tehlikeli, kanserojen olduğunu vurgulayan Başkan Dumlupınar, bu konuda bilinçli tüketicilerin kamuoyu oluşturması durumunda tarımsal ilaç kullanımı ve ilaç kalıntısında radikal değişiklikler yapılabileceğini bildirdi.

Çiftçilere de çağrıda bulunan ZMO Kahramanmaraş Şube Başkanı Dumlupınar, “fazla tarımsal ilaç kullanımından kaçınmalarını, zararlılarla mücadelede ekonomik eşiğe dikkat etmelerini, biyolojik mücadele yollarını denemelerini ve tarımsal ilaç uygulamalarından sonra bekleme sürelerine riayet ederek hasat yapmalarını rica ediyorum” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1126

banner1127

banner1128

banner1129