banner1312
Öne Çıkanlar NURİ PAKDİL ORTAOKULUNDA TATBİKAT AK PARTİ ADAY ADAYI AK PARTİ YAKIŞANI YAPIYOR ATIL ARAZİLER EKONOMİYE KAZANDIRILDI ASLAN YAKALADI

Bu haber kez okundu.

ARPASATAN, “HEDEFLERİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN PANDEMİ SÜRECİNİN BİTMESİ GEREKİR”

 

Kahramanmaraş Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD) Başkanı Ali Arpasatan, Hazine, Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin, “İçeriklerin aynı başlıkların farklı olduğunu gördüm. Pandemi bitene kadar reel sektörü desteklemeye devam etmeli ve yurt dışı yatırımcıları tekrar ülkemize çekebilmeliyiz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde Yeni Ekonomi Programı’nı açıklamış ve önümüzdeki dönemde ekonominin nasıl bir yol haritası izleyeceği yönünde bilgi vermişti. Bakan Albayrak’ın açıkladığı ekonomik verileri değerlendiren KASİAD Başkanı Ali Arpasatan, “2021 den itibaren yüzde 5 büyümenin hedef koyulması güzel ama bu hedefin gerçekleşmesi için pandemi sürecinin bitmesi ve yabancı kaynağın ülkemize giriş yapması gerekir” şeklinde konuştu.

“EN BÜYÜK SIKINTIMIZ YATIRIM YERİ EKSİKLİĞİ”

Arpasatan, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Yeni Ekonomik Program da şahsen ben çoğunlukla içeriklerin aynı başlıkların farklı olduğunu gördüm. Hazine ve Maliye Bakanlığının açıkladığı hedefler hepimizin arzuladığı hedefler. Özel sektörü girişimciliğe, teknolojiye, yüksek katma değerli üretime yönlendirilecek adımların atılacak olması hepimize moral verir. Sanayileşme icra kurulunun oluşturulacak olması beni ayrıca memnun etti. Bir an önce kurulmalı. Yeni OSB’lerin desteklenecek olması önemli. Bu irade ortaya konmuşken bunu Kahramanmaraşlı siyasetçilerin, bürokratların ve iş dünyasının iyi değerlendirmesi gerekir. Zira en büyük sıkıntımız yatırım yeri eksikliği.

“GÜVEN EKONOMİNİN TEMELİDİR”

2021 den itibaren yüzde 5 büyümenin hedef koyulması güzel ama bu hedefin gerçekleşmesi için pandemi sürecinin bitmesi ve yabancı kaynağın ülkemize giriş yapması gerekir. Ekonomik programların en tipik özelliği, hedefleri ortaya koyarken eylem planlarını da içermesidir. Geçtiğimiz süreçte borsa, tahvil ve bono piyasasından ciddi çıkışlar oldu. SWAP dışında kayda değer bir döviz girişimiz yok. CDS primimiz hali hazırda yüksek ve 550 puan civarında seyrediyor. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı merkez bankası verilerine göre 218 milyar dolar seviyesinde. Önce kendi vatandaşımızı sonra da yabancıları bir şekilde ikna etmeliyiz ki bu dolarizasyondan kurtulalım. Hedefler güzel ama bazı eylemleri yaptığınız takdirde bunları gerçekleştirebilirsiniz. Pandemi bitene kadar reel sektörü desteklemeye devam etmeli ve yurt dışı yatırımcıları tekrar ülkemize çekebilmeliyiz. Aksi takdirde kendi iç dinamiklerimizle bu hedefleri gerçekleştiremeyiz. Güven ekonominin temelidir.”

Haber: Emre Akkış

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol