banner866

banner860

banner861

banner862

banner863

banner864

banner850

AFŞİN C TERMİK SANATRALİ ÇED RAPORUNA VE YERİNE TEPKİ YAĞDI

07 Eylül 2018 Cuma 18:56
Bu haber 595 kez okundu

Afşin’de, elektrik üretim a.ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından Afşin C termik santrali projesi açık kömür işletmesi ve düzenli depolama alanı projesi kapsamında düzenlenen bilgilendirme toplantısında Afşin halkı adeta ayaklandı, itiraz sesleri yükseldi, ‘daha fazla zehirlenmek, ölmek istemiyoruz!’ denildi.

AFŞİN C TERMİK SANATRALİ ÇED RAPORUNA VE YERİNE TEPKİ YAĞDI
 Afşin ilçe düğün salonundaki toplantıya başkanlık eden Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl müdür Yardımcısı Hasan Topak konuşmacıları, itiraz edenleri, isyan edenleri dinlerken kamera da tek tek konuşmacıları kayda aldı.

Topak bu kaydın itiraz edenleri, tepki gösterenleri tanımak amaçlı olduğunu söylese de, salonu dolduran yüzlerce vatandaş kanser olduklarını, yeni kurulacak olan santrala için hazırlanacak ÇED raporuna itiraz ettiklerini, daha fazla hastalanmak, daha fazla evlerinin toz ve kül altında kalmasına rıza göstermediklerini söylediler.

Vatandaşlar, Afşin başta olmak üzere çevre ve köy ve mahallelerin sağlık anlamında tehdit altında olduğunu belirttiler, “Bu toplantıya belediye başkanlar gelmeliydi, termik santrallerinin genel müdürleri, asıl yetkilileri ve en çok da siyasiler gelmeliydi, nerede bunlar. Siz bizim sorunlarımızı çözemezsiniz!” diye adeta isyan ettiler. 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder