banner732

banner740

banner741

banner742

banner726

banner727

banner728

banner729

banner743

banner733

banner744

banner724

SANKO’DA “İSTİKLÂL VE İSTİKBAL ŞAİRİ MEHMET AKİF” PROGRAMI

14 Mart 2017 Salı 09:53
Bu haber 446 kez okundu

SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Can Polat Eyigün, İstiklal Marşı’nın sadece bir şiir değil, işgal atındaki Anadolu’nun yeniden bağımsızlığına kavuşması için var gücüyle mücadele eden bir milletin kahramanlık destanı olduğunu söyledi.

SANKO'DA 'İSTİKLÂL VE İSTİKBAL ŞAİRİ MEHMET AKİF” PROGRAMI
  

SANKO Üniversitesi tarafından 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabul Edilme ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Etkinlikleri kapsamında Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Toplantı Salonu’nda "İstiklâl ve İstikbal Şairi Mehmet Akif" temalı program düzenlendi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Can Polat Eyigün, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı için düzenlenen yarışmaya, para ödülü olduğu için Mehmet Akif Ersoy’un katılmadığını hatırlattı.

Prof. Dr. Eyigün, “Ankara’nın soğuğunda sırtında giyecek paltosu olmayan Mehmet Akif, yarışmaya ancak özel çıkarılan bir davetiyeyle katılmış ve şiiri birinci gelmiş, kendisine verilen 500 lirayı ise Darül Mesai cemiyetine bağışlamıştır” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı, bütün şiirlerini topladığı Safahat isimli eserine almadığına dikkati çeken Prof. Dr. Eyigün, “Çünkü ‘bu artık milletin şiiridir, Milletime mal olmuştur’ diyen Mehmet Akif gibi yüksek ahlakla donatılmış, donanmış, yüksek ruhlu kişiler bu ülkeyi kurmuştur. Ve onların kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni bizler koruyup kollamaya, yüceltmeye mecburuz” diye konuştu.  

Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi İrem Duman ise İstiklal ve İstikbal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un vatan ve millet sevgisine değindi.

Etkinlikte, Tıp Fakültesi 2’inci sınıf öğrencisi Mert Yıldızeli başkanlığında tüm katılımcılar Mehmet Akif Ersoy’un en önemli eseri olan İstiklal Marşı’nın on kıtasını hep bir ağızdan seslendirdi.

 

Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi Ezgi Nur Yüksek’in sunuculuğunu yaptığı programa akademik ve idari personelin yanı sıra, öğrenciler katıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder