Öne Çıkanlar dizi PAZAR GÜNÜ DANANIN KUYRUĞU KOPUYOR TÜRKİYE ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR KOMUTANLARDAN ZİYARET ÜNİVERSİTE SOKAĞINDA GÜLLER AÇTI

Bu haber kez okundu.

SANKO OKULLARINDA CUMHURİYET COŞKUSU YAŞANDI

SANKO Okulları Ortaokul Müdürü Ümit Ülger, törende yaptığı konuşmada, 96 yıl önce bugün; kadın ve erkeğin eşit, bağımsızlığın daimî, demokrasi ve bilimin temeline alındığı Cumhuriyetin, maddi ve manevi yıkıma uğrayan topraklarımızda canlandığını söyledi.

Ülger, “96 yıl önce bugün; yaşadığımız topraklar sömürgeci dış güçler tarafından paylaşılmasın, kendi ülkemizde esaret altında kalmayalım diye Cumhuriyet ilan edildi. 96 yıl önce bugün; bir lider hayatını milletine adamayı görev edindi” dedi.

Büyük Önder Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Millî Mücadeleyi başlattığını anımsatan Ülger, şöyle devam etti:

“Büyük Atatürk’ün, 29 Ekim 1923 tarihinde ‘ürk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir. Büyük Önder tam bağımsızlığı, ‘Tam bağımsızlık demek, elbette siyaset, maliye, ekonomi, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir. Bu alanlardan herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulus ve yurdun gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir’ sözüyle özetliyor.”

Ülger, günümüzde ve gelecekte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihini öğrenmek isteyen herkesin ilk başvurması gereken eserin “Nutuk” olduğunu kaydetti.

SANKO Okulları 11’inci sınıf öğrencisi Berkay Dobooğlu ise konuşmasında Atatürk’ün 13 Kasım 1918 günü öğle saatlerinde trenle Adana’dan İstanbul’a geldikten sonra, Haydarpaşa Garı’ndan bindiği Kartal istimbotuyla Galata’ya doğru giderken işgal donanmasının arasından geçtiğine vurgu yaptı.

Bu geçiş sırasında yaveri Cevat Abbas’ın ağladığını gören Mustafa Kemal’in büyük kararlılıkla söylediği “Geldikleri gibi giderler” sözünün, Kurtuluş Savaşı’nın ilk işaret fişeğini ateşlediğini anlatan Dobooğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde yürütülen istiklal mücadelemiz, vatanımızın işgalden kurtarılması ve Cumhuriyetimizin ilanıyla hedefine ulaştı. Cumhuriyet barış, kardeşlik, bir arada yaşama azminin simgeleşmiş halidir. Bir arada bütün olmanın adıdır. Cumhuriyet herkesin eşit olduğunu haykıran bir rejimdir. Milletin kendi geleceğine kendisinin karar vermesidir.”

Tören, Cumhuriyet oratoryosu ve korosunun ardından, hologram gösterisi ve kurtuluş dansı ile son buldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol