banner1043

  Örnek: CENAB-I ALLAH’ın mucizeleri saymakla bitmez. Mesela maymunlar: Bazı bilim adamları maymunlar bizim atamız diyor. Ama

ALLAH bu maymunlara insan gibi konuşma yeteneği vermemiş. İnsan gibi düşünmeyi vermemiş. Dünyada insan gibi kendini nasıl geliştireceğini beynini nasıl kullanacağını düşünmeyi vermemiş. Ama bu maymuna insan gibi bakması için göz vermiş, yemesi için ağız vermiş, yediğinde atması için dışkı vermiş. Maymunlar yiyip içip yan gelip yatmasını bilir. Çünkü onları ALLAH sorumlu tutmamıştır. Ama biz insanları sorumlu tutmuştur. Yaptıklarımızın hesabını ALLAH’a vereceğiz. İnsan başıboş yaşayamaz. Çünkü bunu ALLAH başıboş yaşasın diye emretmemiştir.

Aklı olan düşüncesi olan ne yaptığını bilen insan başıboş yaşayamaz. Hemen kendi başıboş yaşasın. Kendi kendine havalara girsin. Kendi kendini beğensin, böbürlensin, kibirlensin boşuna. ALLAH’a hesap vereceğiz. Sen hemen istediğin yere kaç. Yerin altına da girsen hemen uzaya kaçmaya çalışıyorsun. Nereye kaçarsan kaç boş. Uzayın derinliklerine kaçabildiğin kadar kaç. Sonuçta ölüme yakalanacağız. Ömrünü istediğin kadar uzat uzatabildiğin kadar uzat, sonuçta öleceğiz.

*

ALLAH maymunları sorumlu tutmamıştır. Ama insan yaptıklarından sorumludur. Maymunlar yerler içerler yatarlar. Çünkü ALLAH böyle emretmiştir maymunlara. Bazı bilim adamları maymunlar bizim atamız diyor. Ey bilim adamı, bu kadar güvendiğin maymun niye senin gibi bilim adamı olamamış. Ama ALLAH’ın dilemesiyle hiç eğitim almamış hiç okula gitmemiş arılar bal yapıyor, kuşlar yuvasını yapıyor, örümcek yuvasını örüyor, bazı su samurları suda insanın aklı ermediği şekilde baraj yapıyor. Ama insanın baraj yapabilmesi için teknoloji yapabilmesi için okula gitmesi lazım. Kendini zamanla, zamanla eğitmesi lazım. Ama maymun bunların hiçbirini yapamaz. ALLAH, Nuh peygambere Kur’an-ı Kerim’de gemi yapmasını emretmiştir. Nuh peygamber nasıl gemi yapılacağını bilmiyor.

*

ALLAH dilemesiyle Nuh peygambere nasıl gemi yapacağını, Hiç eğitim almadan, okula gitmeden, ALLAH’ın istediği şekilde Nuh peygamberin beynine nasıl gemi yapılacağını gözleriyle nasıl gemi inşa edeceğini, ellerini kollarını nasıl kullanacağını ayrıca Nuh peygamber nasıl yapacağı gemiyi bilmediği halde ALLAH’ın dilemesiyle yapmıştır. Nuh Peygamber gemi yaparken oradaki insanlar onunla alay etmişlerdir, deli demişlerdir.

*

ALLAH’ın ilmini insan saymakla bitiremez. Çünkü bu dünyadaki denizler okyanuslar mürekkep olsa insan kendi kendine bu dünyada ki deniz okyanus biter mi? der. Ama kaç tane okyanus olsa kaç tane deniz olsa ALLAH’ın ilmini insan yazmakla bitiremez. Bir kere senin benim gibi insanın ömrü yetmez. Çünkü bu dünyada küçücük bir mikrobun küçük bir karıncanın nasıl yaratıldığını bilmeyen insan bitkiler, kuşlar ve benzeri canlılar.

Ayrıca uzayın uçsuz bucaksız o gezegenlerin nasıl yaratıldığını bilmeyen insan sadece küçücük karıncanın antenlerini nasıl kullandığını araştıran bilim adamları insan küçücük karıncanın organlarının nasıl olduğuna aklı yetmeyen insan. Dünya da ve uzayda o kadar gezegene mi aklın yetecek? Çünkü ALLAH benim yarattıklarıma insan senin aklın ermez, denizler okyanuslar mürekkep olsa sen yazmakla bitiremezsin demiştir.

Sadakallahülazim. Allah doğruyu söyledi.

Allah’ın selamı üzerinize olsun!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol