Düşmana 2. kurşunu bilim ve teknolojiyle sıkmamız gerekiyor

Düşmana 2. kurşunu bilim ve teknolojiyle sıkmamız gerekiyor

Gökhan BÜYÜKDERELİ

26 Şubat 2019, 11:55
Bu makale 2321 kez okundu
  

Bir 12 Şubat Kurtuluş Bayramı daha geride kaldı. Artık önümüzdeki 100. yıl kutlamalarına bakmak gerek. Ancak bu meselede benim de söyleyecek sözüm var.

99 yıl önce yaşanan şanlı zaferin yıl dönümünde duygularımızı, önerilerimizi her ne kadar etkili ve yetkili kurumlara ilettik ise de, bu kahraman evlatların  Kahramanmaraş’ın kurtuluşunda insanüstü bir güç sarf edildiğini artık herkes ezberledi, kanıksadı.

Günümüzde bu mücadelenin bilim, sanat ve ekonomiyle verildiğine dikkat çekmek için, Sütçü İmamın torunları olarak, Kahramanmaraşlıların düşmana 2. kurşunu bilim ve teknolojiyle sıkması gerektiğini bir hizmet sektörünün temsilcisi olarak açık ve net ifade etmemde sakınca yok!

*

O nedenledir ki…

12 Şubat halkın esaretten kurtuluşunun başlangıcıdır. Kahramanmaraş’ın köklerinde milli bilinç şuuru var. Kin ve nefreti kamçılayan bir kutlama değil, toprağımıza, bayrağımıza neden kenetlenmemiz gerektiğinin anlatan milli duyguların ön plana çıkması gerekiyor. Canlandırmalarda mümkün olduğu kadar bir milleti temsil eden üniformaların kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Dünya eskisi gibi değil. Artık herkes her yere gidip gelebiliyor. Ticari açıdan tüm ülkeler birbirleriyle etkileşim halinde. Bu durumu göz önünde tutarak bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

*

Ayrıca toplumumuza şu bilinç verilmeli. Geçmişte silahla, süngüyle savaşlar oluyordu. Şimdi bilim, ilim ve ekonomiyle savaşlar veriliyor. Çete bayramında teknolojik bir stant kurulup çocuklarla bu standı etkileşime geçirebiliriz. Çünkü geçmişte silah sıkarak başlatılan kurtuluş mücadelesi günümüzde teknoloji ve bilimde büyümemizle mümkün. 

Sütçü İmamın torunları olarak, toplum olarak düşmana 2. Kurşunu bilim ve teknolojiyle sıkmamız gerekiyor. Kurtuluşun yüzüncü yılı etkinliklerinde sanatla ilgili resim, müzik, tarih ve teknoloji yarışmaları düzenlenebilir.

Her ne kadar aradan yaklaşık iki hafta geçmiş olsa da, bu anlamlı bayramımızı bir kere daha kutluyorum.

Yorum Gönder