banner954

banner960

banner962

banner965

banner966

banner967

Büyükşehirde giyim kuşam talimatları…

Büyükşehirde giyim kuşam talimatları…

Mehmet FİSKECİ

15 Nisan 2019, 08:41
Bu makale 341 kez okundu
 Cenap Şahabettin’in her dönemde geçerli olan nezih bir sözü var, “Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur!”

Derler ya, insanlar kıyafetleri ile karşılanır, diye…

Belki kıyafet insanlara insan olduğunu hatırlatmaz ama bir kamu kurumunda çalışıyorsanız, amacınız ve niyetiniz insanlara hizmet etmek ise, kılık kıyafetinize dikkat edeceksiniz. Hele hele büyükşehir gibi bir ciddi, bir büyük kurumu temsil ediyorsanız, vatandaşa örnek olmanız lazım.

Kurumlar disiplinli, ciddi ve tutarlı oldukları sürece ayakta kalırlar ve vatandaştan da geçer not alırlar. Yok eğer bir kurumda, hele hele büyükşehir gibi kuruluş amacında insanlara hizmet etmek var ise ki öyledir, çalışanların da bu kurumsal kimliğe saygı göstermesi gerekiyor.

*

Daha düne kadar bakıyorduk çalışanlara.

Genel sekreterinden tutun en alt birimdekilere kadar, bir kılık kıyafet keşmekeşliği vardı. Ciddiyetsizlik, disiplinsizlik, başıboşluk…

Kot pantolonlarla işe gelenler.

Bir kucak sakalla kurumdan içeri dalanlar.

Büyükşehir belediyesinde çalışmanın önemini ve ciddiyetini kavramaktan uzak tutum ve davranış içinde olup da, büyükşehir belediyesine değil de, pikniğe gider gibi kılıkla gelebilme cesareti gösterebilen amirden-memurdan ne hayır gelir!

Bu bakımdan, kurumu ciddi ölçüde disipline etmek adına yola çıkan, önce kılık kıyafetten başlayan Başkan sayın Hayrettin Güngör, bize göre isabetli bir karar almıştır.

*

Sanıyorum kılık kıyafet yönetmeliğinden sonra sıra makam araçlarına gelecektir. Düne kadar topal eşeğe binmesini bilmeyenlerin altına makam aracı verildi.

Kiralık firmalardan. Ve o firmalara dünyaların parası ödenirdi her ay.

O insanlar, hayatlarında görmedikleri ihtişamı, şaşayı, lüksü burada gördükleri için bu devran hep böyle sürer zannettiler. Zannettiler fakat yanıldılar.

Hayrettin Güngör’ü de kendilerine benzeteceklerini zannederek, sanayi çırağı kıyafetiyle işe gelmeye başlayınca, Güngör de orada durun dedi.

*

Araç israfı had safhadaydı.

Bırakın makamı, kendini bile temsil etmekten uzak kimselerin altına verilen araçlar, sürekli özel işlerde kullanıldı.

Ailece pikniklere, çocuklarını okullara, eşlerini kuaförlere, tatile bile devletin araçları ile gittiler.

Kiralık araç firmalarına dünyanın parası ödendi her dönemde.

Senin benim paramla o çalışanlar, o kurumu temsil etmekten uzak, üstelik vatandaşa da uzak, vatandaşa yardım etmek bir yana, kendilerine çalışan daire başkanları, yardımcıları, genel müdürler, daire başkanları ve amirler, bu israflarıyla devlete, kuruma ve kamuya ciddi bir yük olduklarını unuttular.

Unutmadıkları bir şey vardı, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı ve büyükşehir belediye başkanı da sayın Hayrettin Güngör gelmişti.

Bilmem anlatabildim mi?

NOT: 1) Sıra; yalakalıkla, soytarılıklarla, ışıklarla ve akabinde getirdikleri torpillerle oğlunu, kızını, gelinini, damadını işe alanların temizlenmesinde…

NOT: 2) Ve kılık kıyafet ile ilgili düşüncelerimize yarın devam edeceğiz.

Yorum Gönder