banner968

Bilinçli ilaç, bilinçli toplum Ve Murat Aras…

Bilinçli ilaç, bilinçli toplum Ve Murat Aras…

Mehmet FİSKECİ

15 Mayıs 2019, 17:50
Bu makale 127 kez okundu
  

Biz bugün bu köşede, bu satırlarla, kentin en etkin sivil toplum kuruluşu olan 14. Bölge Kahramanmaraş Eczacı Odası Başkanı sayın Bahtiyar Murat Aras’ı bir kere daha gündeme taşımaya niyetlendik.

O Dr. Bahtiyar Murat Aras ki, sadece eczacı odası başkanı olarak kalmak bir yana, toplumsal hassasiyetleri ve duyarlılıkları ile de bilinirken, siyaseti kadar kültürel ve toplumsal çalışmaları, her ne kadar elimize geçmese de kitap haline getirdiği düşünceleri, bu kent için, bu insanlar için çok önem arz ederken, bu şehrin bir kazanımı olarak yorumluyoruz.

Siyaseten de zaten ayrı bir marka. Ama bu yazının içinde siyaset yok, olmayacak.

*

Dün, ki davetiyesi bir hafta önceden gelmişti, herkes de bilir ki toplumda bilinçsiz ilaç kullanımı dur-durak tanımıyor. Düzenlediği etkinliklerle, konferanslarla ya da kariyer günlerinde, bilinçli ilaç bilinçli toplum konulu birçok yararlı icraatları sergilerken, bunu son kez dünkü PİAZZA AVM’de bir kere daha hayata geçirdi.

Hem de 14 Mayıs Eczacılık Bayramında…

Kabul edilirse, ki bu kaçınılmaz bir gerçek, reçeteye en çok ilaç yazan doktoru en iyi doktor ilan ediyoruz. Yanlış! Komşularımızla, eş dost sohbetinde veya alakalı-alakasız bir ortamda sohbet ederken, dünya kadar ilaçların çöpe gittiğini biliyoruz. Bunlara milli servet. Bir çoğu yurtdışından geliyor, döviz bazında. Zaten bir bölümünü de bulabilmek mucize iken, bu kadar ilaç israfının önüne geçilmeli deniliyor ama bilmiyorum ne kadar başarılı olunuyor, o da tartışma konusu.

Çöpe giden ilaç, bizim cebimizden gidiyor aslında. Milli servet yani.

*

Başkan Dr. Aras, PİAZZA’daki bilinçli ilaç bilinçli toplum konulu resim yarışması için mikrofonu eline aldığında, hem kültürünü, hem donanımını,  hem de mesleki ve toplumsal tutarlılığını bir kere daha ortaya koyması bakımından yine bizlerden bir kere daha tam not almayı başardı.

Diksiyonu, hitabı, cümleleri bağlayışı ve rakamları aklında tutuşu, on üzerinden on puan.

İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte yürütülen kampanya, kuşkusuz yararlı olmuştur, olmasını arzu ediyoruz. Sağlık Müdürlüğü de bu meselede üzerine düşeni ziyadesiyle yerine getiriyor zaten. Toplumun ilaç kullanımı konusunda bilinçlenmesi lazım. Eş dost tavsiyesi ile doktora görünmeden ilaç kullanan insana sayısı aza değil. Ama bu tehlikeli bir durum.

Ülkemizde 26 bin eczane varken, her gün 3 milyon insan eczaneye gidiyor, ilaç alıyor. Reçete ile. Reçete dedim de aklıma geldi, resim sergisinde Eczacı Odasınca hazırlanan, insanları bilgilendirmek, bilinçlendirmek adına olduğunu düşündüğüm numene reçetede özellikle hekimlerin yazmadıkça hastaların antibiyotik kullanmama uyarısı doğrusu on numara beş yıldızdı.

Evet, reçetede yazıldığı gibi, sağlığımızda ısrarcı olmalıyız. Her şeyi doktordan beklemek de yanlış, artık insanlar kendi kendinin doktoru olmayı öğrenmeli desek de, yine Başkan sayın Bahtiyar Murat Aras’ın dediği gibi, SAĞLIĞIN ALTERNATİFİ YOK!

*

Konulu resim sergisine katkı veren, onur veren bir başka güzel insan, bir değerli bürokratımız daha vardı. Kentimizdeki en başarılı il müdürlerinden olan SGK İl müdürü sayın Harun Akbalaban…

Ve Sağlık Müdürlüğünden gelen Md. Yard. Uzm. Dr. Eyüp Pircanoğlu ile, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Ülkü Karakaya da, hem öğrencilerin mutluluklarına ortak oldular, hem de insanların ilaç kullanımı konusundaki bilinçlenmesine katkı sağladılar.

Ve yine dün akşam. KERVANHAN’da, tüm eczacılar aileleri ile birlikte iftardaydı. Yani nereden baksanız bakınız, bir Murat Aras klasiği idi yaşanan, ortaya konulan.

Emeği geçenleri kutluyorum.

 

Yorum Gönder