banner968

Belediyelerin sırtındaki kanbur ya da yük!

Belediyelerin sırtındaki kanbur ya da yük!

Mehmet FİSKECİ

14 Mart 2019, 09:39
Bu makale 244 kez okundu
  

 

Malum hikâye, ya da fıkra her neyse… Bir kurum, geniş ve boş bir arazi satın almış. Artık ne yapacaklarsa… Göz kulak olsun, gece gündüz beklesinler diye bir bekçi görevlendirmişler. Asgari ücretle…

Boş tarlaya bekçi alınınca, sahipleri, ya da ortakları her neyse, bir karar almışlar, “Tamam da, talimat olmadan bu bekçi ne iş yapacak?” deyip bir planlama birimi kurmuşlar ve her biri için 2 bin lira maaşlı iki denetmen alınmış işe.

Almışlar ama bu kez de, “İşe aldıklarımızın görevlerini yapıp yapamadıklarını nasıl kontrol edeceğiz!” diye düşünüp 2 bin 500 lira maaşla iki denetmen alınmış.

Bir süre sonra ortakları, “Bunların maaşlarını nasıl hesaplayacağız, nasıl ödeyeceğiz!” düşüncesinden yola çıkarak 3 bin lira maaşla bir mali müşavir, bir kâtip, bir de tahsilatçı kadroya dâhil edilir. Edilir ama bu çalışanların başında birilerinin olması lazım. Bir müdür. Sorumlu olacak işlerden, çalışanlardan. Bu düşünceden hareketle 5 bin lira maaşla birini işe alırlar, yetki ve sorumluluk verirler. Müdür yeter mi, yetmez. Mazereti olur, izni olur, hastası olur, tatili olur, yerine bakacak iki de müdür yardımcısı gerek. Onları da işe alırlar.

Tabi durduk yerde çalışan sayısı artınca, çalışanların maaşlarını ödeme sıkıntısı yaşarlar. O şehirde ekonomik kriz de kendini gösterince ortaklar da bu krizden etkilenirler. Bir karar almak üzere ortaklar toplanırlar ve bir karar alırlar.

Bu karara göre, bekçiyi işten çıkartırlar… Mesele de böylece hallolur…

*

Bugün belediyelerde işe bile gitmeden çalışmadan avantadan maaşa alanlar dolu. Sayısını tam olarak bilebilmek mümkün değil. Büyükşehirde var, metropol ilçelerde var, diğere ilçelerde de…

Bunlar belediyelere ciddi biri mali yük. Milletvekili sayın Ali Öztunç, bunlara ATM memurları, çalışanları ismini takmış ki, haksız da değil.

Kul hakkına girse de, kul hakkını bilen, tanıyan kim? Bunlarda Allah korkusu da yok. Ama sorarsan seni beni beğenmezler.

Bunlar belediyelere yük, kanbur.

Belediye bütçesini ciddi ciddi sarsıyor bu avantacıların maaşları. İsrafın danıskası bu ATM memurları.

*

Şimdi önümüzde bir mahalli seçim var. Artık büyükşehir kime geçerse, kim koltuğa oturursa, kim layıksa, kim daha dirayetli, daha tercih ve teveccüh sahibi ise koltuğa oturduğunda önce bu ATM memurlarının defterini dürmelidir.

Hayrettin Güngör’un de bu durumdan mustarip olduğunu hissediyorum, düşünüyorum ve duyuyorum.

Koltuğa oturduklarında ilk işleri ilk işe alınan bekçileri değil, vasıfsız olduğu halde yüzde yüz vasıf almış, kaşgaldağı çıkmış, karekökü sıfır, özgül ağırlığı olmayan, ama havasından-çalımından geçilmeyen güç zehirlenmesi ile kendini dev aynasında gören, kaşarlanmış, altına araba verilmiş yüzsüzleri, sözde müdürleri, sözde yardımcıları temizlemesi gerekiyor. Ahtapotun kolları çok uzun, çoookkkk!

Yoksa düzlüğe çıkmaları mümkün değil.

Benden hatırlatması.

 

Yorum Gönder