Seçimin üzerinden bir ay geçti. Şimdi taşlar yerli yerine oturmaya çalışıyor. Başkan sayın Hayrettin Güngör’ün önce üst düzey insanların istifalarını istemesi, ardından araç tasarrufuna gidilmesi ve kılık kıyafete çeki düzen verme anlamında belediyede sıkıyönetim ilan etmesi, kamuoyu vicdanını da rahatlattı. Kamuoyunun verdiği not ise on üzerinden on…

Şimdi 25 gün öncesine dönelim…

*

Devir teslim günü, belediyenin önü ana baba günüydü. Her ne kadar bu meslekte yeni olsam da, eğitimli bir bayan, bir gazeteci olarak, insanların arasındaki konuşmalara, dedikodulara, iddialara kulak vermemezlik yapamazdım.

Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Hayrettin Güngör’ü karşılamaya geleneler, hayırlı olsun demek isteyenlerce doldurulan alanda, belediye personeli olduğunu öğrendiğim insanların kaygıları, endişeleri, korkuları yüzlerinden okunuyordu.

Bunu cümlelerinden, yüz ifadelerinden anlıyordum. “Ne olacak bizim halimiz!” diyorlardı.

Çünkü sayın Güngör, daha ilk akşamdan, mazbatasını almadan üst düzey görevlilere mesaj çekip, istifalarını bırakmalarını istemişti.

Çalışanların büyük kesiminin kaygısı, endişe ve korkusu ondandı.

Gelecek endişesi ile doluydu yürekleri. Ve gerginlerdi…

*

Nihayet Büyükşehir Belediyesi önüne gelindiğinde, alkıştan ortalık yıkılıyordu adeta.

5 yıl bu şehre hizmet eden, eserler ve kendince iz bırakan Fatih Erkoç tabi ki buruktu. Kolay değildi kaybetmek. Patronumun da vurguladığı meseleydi bu duygular.

Ancak Hayrettin Bey’e konuşurken, daha dikkatli, daha özenli, daha tutarlı cümleler kullanıyor, hele hele makamda, devir teslim töreni öncesinde konuşurken de, temkinliydi azından dökülen cümleler.

Eşi de yanındaydı.

Bir nezaket gösterdi, Fatih Erkoç’u uğurlamadan makam koltuğuna oturmadı. Ne de olsa devlet eğitimi ve terbiyesi almıştı.

Bu hareketi bile onu makamı dolduran insanlar nezdinde daha da yüceltmişti.

*

Bir anladığım başka mesele şu ki, patronum sayın Mehmet Fiskeci’yi uzun zamandır tanıyordu. Ona da takılmadan duramamıştı zaten.

Bizler, ben acemi ve yeni gazeteci-yazar Funda Biber olarak, 5 yıl bu şehre hizmet eden Fatih Erkoç’a teşekkür ederken, koltuğa oturan, hayırlı olsun ve tebrikleri kabul ederken nezaketi hiçbir zaman elden bırakmayan sayın Hayrettin Güngör’e hayırlı olsun diyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol